Vysoké školy si dlouhodobě stěžují na podfinancování. Poukazují na to, že nedostatek peněz ohrožuje kvalitu výuky i konkurenceschopnost českých vzdělávacích institucí. Letos vysokým školám připadlo kolem 21 miliard, tedy zhruba stejně jako loni.

Vláda posílení sumy schválila, do návrhu rozpočtu se to nepromítlo

Vláda sice posílení sumy pro vysoké školy o zhruba 4,5 miliardy na jaře schválila, do návrhu státního rozpočtu se to ale nepromítlo. Šéfové České konference rektorů, Rady vysokých škol a odborů se dnes chtějí dohodnout na společném postupu pro vyjednávání. Odboráři jsou připraveni případně vyhlásit stávkovou pohotovost, také rektoři už dřív mluvili o důraznějším naléhání na vládu.


Ministr financí Ivan Pilný (ANO) uvedl, že požadavky resortů překračují schválený padesátimiliardový schodek rozpočtu o 111 miliard. Před měsícem při interpelacích ve Sněmovně řekl, že vysoké školy mají velké rezervy. Peníze podle něj lijí do betonu, když stavějí nové budovy. Suma pro vysoké školy bude prý záviset na tom, s jakým návrhem přijde ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD). Ten před nedávnem ČTK řekl, že navýšení rozpočtu vysokých škol považuje za svou "velmi významnou prioritu".