Předseda organizace sdružující lidi se zdravotním postižením Václav Krása podle webu Pražský patriot dokonce napsal otevřený dopis primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti). „Jsme překvapeni, že tento návrh nebyl s námi konzultován, protože je zcela proti koncepci odstraňování bariér ve veřejné hromadné dopravě," napsal Krása.

„Pominu-li nesporně složitější cestování MHD pro zrakově postižené, kteří budou nechtíc zastavovat autobusy, kterými jet neplánují, pak mi zůstávají na misce vah především senioři. Upřímně věřím tomu, že se změna dotkne mladých a pohybově schopných lidí jen minimálně, naproti tomu osobám s omezenou schopností pohybu může udělat z cestování peklo. Věřím také tomu, že jsou v Praze senioři stále v převaze,“ pokračuje Krása a upřesňuje, že nevidomí také na zastávce na znamení nezjistí, zda se blíží právě jejich spoj.

Zastávka autobusu. Ilustrační foto.
Řidič mě neuvidí, tlačítko je daleko. Pražané se bojí zastávek na znamení

Invalidé prostřednictvím Krásova dopisu také kritizují výběr dopravce na železniční linku z Roztok přes Libeň do Hostivaře. Arriva totiž nenasadila nízkopodlažní vlaky, takže podle Krásy jsou nevhodné pro handicapované i maminky s kočárky či seniory. Krása si stěžuje také na to, že město loni v prosinci ustavilo komisi pro pěší a bezbariérovost, ale dosud reálně nepracuje.

Primátor nápad odložil

U autobusových zastávek už městská firma Ropid okomentovala a vysvětlila některé pochyby cestujících, v případě, že zastávky na znamení schválí rada, spustila by se pravděpodobně velká informační kampaň. Novinka má podle magistrátu ušetřit za palivo i za pracovní sílu, zvýšit plynulost dopravy a sjednotit systém. Organizátor dopravy v metropoli a okolí upozorňuje, že už nyní mají osoby se zhoršenou pohyblivostí i maminky a tatínkové s kočárky dávat znamení o nástupu i výstupu z vozidla už teď na všech zastávkách právě s ohledem na jejich bezpečnost.

Po dohodě primátora Hřiba s náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem (Praha sobě) však zatím k zavedení všech autobusových zastávek jen na znamení nedojde. „Na tuhle změnu musíme být lépe připraveni. Cestování po Praze musí být pro všechny!" napsal Hřib na svou facebookovou stránku.

Lidé čekající na autobusové zastávce. Ilustrační foto.
Autobusové zastávky budou od července jen na znamení, plánuje Praha