Spolu se zástupci KDU-ČSL a Liberálně ekologické strany představila nový politický subjekt, který se na podzim v komunálních volbách na Praze 10 hodlá ucházet o přízeň voličů druhé nejlidnatější městské části metropole. Jmenuje se Vlasta. Podle názvu multifunkční budovy, ve které sídlí současná radnice Prahy 10.

„Chceme tím říct, že nám není jedno jen to, co se na radnici děje, ale i co se děje s ní,“ uvedla Chmelová v narážce na spor kolem výstavby nové budovy radnice, kterou současní radní zamýšlejí.

Sama zatím prý nemá úplně jasno v tom, jestli by se radnice měla stěhovat do nového, nebo zůstat tam, kde je. „Kloníme se spíš k tomu využít budovu, kterou máme, a neutrácet miliardu za novou. Pokud už by se mělo stavět, určitě by to šlo levněji - příklad z Prahy 4 ukazuje, že to jde. Ale zatím nemáme dostatek informací, abychom mohli říct kvalifikovaný názor,“ zdráhá se odpovědět, jak by ve sporu o radnici postupovala ona.

Z Trojmezí do politiky

Právě nedostatek informací 
o dění v městské části ji prý teď do politiky přivedl. „Dlouho jsem byla přesvědčená, že z občanské roviny se dá něco s rozumnými politiky domluvit. Ale poznala jsem, že tato občanská rovina má svoje meze,“ uvádí.

„Na příkladu Trojmezí se nám sice podařilo zabránit likvidaci přírodního parku, zastavit změnu územního plánu. Ale stejně je to teď na politickém rozhodnutí, co se zde bude dít dál,“ popisuje kauzu, která jí před časem změnila život.

S manželem se tehdejší IT manažerka přestěhovala do Záběhlic. Chtěla být ve městě, přesto blíž přírodě. „Ale pak jsme začali pozorovat, jak se to přírodní území někdo snaží změnit,“ popisuje, co ji přivedlo k petici, kterou během jedenácti dnů podepsalo 16 tisíc lidí.

„Řekla jsem si, že to nemůžu nechat jen tak,“ svěřila se už dříve Pražskému deníku. Založila tehdy občanské sdružení, odešla z práce. Nejdřív to mohlo vypadat jako marný boj, ale před komunálními volbami 
v roce 2010 politici, kteří předtím chtěli Trojmezí zastavět, změnili názor.

Zájem byl i o ni. „Kromě ODS mě oslovily všechny strany. Jenže když vidím, jak se jedná na zastupitelstvu, kde opozice nezmění téměř nic, neláká mě to,“ řekla před třemi lety MfDnes. Byla přesvědčena dál ovlivňovat dění na Praze 10 z pozice aktivní občanky. V roce 2012 se stala koordinátorkou občanské iniciativy Společně pro Desítku.

„Ale když jsem někdy před třemi měsíci viděla, jakým způsobem se tady na Praze 10 přeskupují politické síly, řekla jsem si, že už je nejvyšší čas to změnit. Skoro čtvrtina zastupitelů není ve stranách, za které je lidi volili. V devítičlenné radě máme šest politických stran. Místostarostka za ČSSD Radmila Kleslová přešla do ANO 
a bez mrknutí oka s ní všechny současné subjekty podepsaly koaliční smlouvu,“ popisuje, co ji přivádí do politiky.

Na změnu je prý připravena 
i její rodina. „Manžel mi fandí 
a podporuje mě. Není to ale zase tak velká změna, poslední tři roky trávím většinu svého času prací ve veřejném zájmu pro Prahu 10,“ říká Chmelová.

Osud malých stran? Prý nehrozí

„Nechceme být protestním hnutím, které má jen jedno téma, ale i kvalitně fungující zdravotní či sociální služby. Aby se tady nečachrovalo s věcmi, jako je privatizace stávajícího bytového fondu a podobně,“ popisuje druhý člen 
nově vzniklé koalice, předseda 
KDU-ČSL v Praze 10 Pavel Mareš. Třetím a posledním subjektem tvořícím Vlastu je Liberálně ekologická strana, kterou loni založil bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík.

Toho, že by je postihl podobný osud jako právě zelené nebo Věci veřejné, jejichž členové se na parlamentní úrovni rozhádali, se prý neobávají. „Jsme skupina lidí, která se už několik let potkává na zastupitelstvech, a naše pohledy se víceméně shodují. A když ne, dokážeme si to vyříkat. Vzájemně se známe a důvěřujeme si,“ říká Renata Chmelová.

Na Praze 10 v současnosti vládne koalice ODS, ČSSD, ANO, Klub nezávislých, Desítka pro domácí a Strana zelených. V opozici jsou TOP 09 a KSČM.

Které další spolky ovlivňují dění v Praze

Praha 1 - Spolek Praha 1 trpí - Vymezuje se občansky i politicky proti plánovanému uzavření Smetanova nábřeží a Malé strany pro tranzitní automobilový provoz. Uspořádal rovněž petici, která upozorňuje na problémy, které by uzavření těchto komunikací přineslo obyvatelům Prahy 1.

Nábřeží žije - Spolek naopak prosazuje uzavření Smetanová nábřeží 
i opačného břehu Vltavy pro automobilový tranzit.

Nahradit auta lidmi - Spolek se angažuje v otázce zrušení parkoviště na Malostranském náměstí a jeho zvelebení, coby veřejného prostoru. Jeho aktivity podpořil také primátor Tomáš Hudeček.

Praha 2 - Občané za spokojené bydlení - Spolek aktivně zasahoval do průběhu privatizace bytového fondu a do otázek zvyšování nájemného 
v Praze 2. Jeho členové pravidelně vystupovali na jednání zastupitelstva městské části. Někteří se stali členy zastupitelstva a zabývají se i dalšími aktuálními tématy Prahy 2, například zklidňování magistrály.

Praha 3 - Kauza 3 - Spolek, vydávající rovněž stejnojmenný nezávislý občanský zpravodaj, mapující většinu kauz, týkajících se městské části 
a tamní radnice (například kauza paláce Akropolis, Nákladového nádraží Žižkov, bezpečnost dopravy na Praze 3 (včetně přechodů), či pochybné rekonstrukce domů v Lupáčově ulici.

Praha 4 - Občané postižení Severojižní magistrálou - spolek se aktivně angažuje v otázce zklidňování magistrály, ale i pokračující výstavby 
v okolí magistrály a likvidace tamní izolační zeleně. Mimo jiné se zabývá také mrakodrapy na pankrácké pláni.

Náš Braník - spolek, mapující především stavební kauzy v Braníku. Zásadně se angažuje například v případu projektu Branické náměstí (dříve obytný komplex Braník). Mapuje také občanský život v Braníku a okolí.

Praha 5 - ZaPět - Občanská platforma, sdružující spolky i opoziční politické strany. Aktivně se zabývá aktuálními stavebními i politickými kauzami v Praze 5 (například zástavba v parku Košíře - Motol). S platformou spolupracuje například spolek Cibulka či Přátelé Buďánek.

Kauza 5 - Občanský nezávislý zpravodaj je alternativou k radničním novinám a shrnuje kauzy Prahy 5.

Praha 6 - Praha 6 ztrácí tvář - spolek prostřednictvím webu mapuje stavební, ale i politické kauzy v Praze 6. Spolupracuje s politickou opozicí na radnici. Naposledy například upozornil na kauzu bourání v památkové zóně. Sleduje také vývoj budoucí zástavby na Vítězném náměstí. Spolupracuje s lokálními spolky Prahy 6, které se podílejí na místním občanském životě i sledování místních problémů - například Liboc info atd.

Praha 7 - 7 bez hazardu - spolek se aktivně na komunální úrovni zabývá nejožehavější otázkou, která se týká městské části - Iniciuje lokální referendum o zákazu hazardu na území Prahy 7. Spolupracuje též se spolkem Prahy 8 s názvem 8 bez hazardu.

Praha 10 - Zaostřeno na 10 - spolek se aktivně podílí na komunální politice i mapování kauz, týkajících se místní radnice. Především se zabývá sporným případem výstavby nové radnice městské části.

Praha 11 - Hnutí pro Prahy 11 sdružuje několik spolků, například Ochrana Roztyl, Zelené Roztyly, Ochrana Milíčova, Chodova a Litochlebského náměstí, Opatova a Hájů. Jeho členové působí v zastupitelstvu Prahy 11 a mapují zdejší svatební i politické kauzy v roli opozice.

Praha 13 - Spolek 13 - zastřešuje 11 občanských spolků Prahy 13 (například Spolek přátel Jihozápadního města). Zastupuje obyvatele, které znepokojuje zahušťování výstavby a dramatický nárůst dopravy. Nedávno se angažoval například v případu možné výstavby výškových domů na Lužinách.