Vzpomínky na tragédii z 11. září 2001, kdy po útoku spáchaném letadly na dvojčata Světového obchodního centra v New Yorku zemřely téměř tři tisíce lidí, začaly v neděli v Praze netradičně: v horní části Václavského náměstí se „u koně“ sešli zastánci konspiračních teorií o těchto událostech. Organizátoři akce zastávají názor, že za útoky v New Yorku a Washingtonu před deseti lety nestojí militantní islámská organizace Al-Káida, ale americká vláda a tajné služby.

Demonstrace organizovaná organizací New world order opposition - opozice pro novému světovému řádu měla začít symbolicky v 11.09, ale její začátek se z organizačních důvodů opozdil. Akce začala minutou ticha za zemřelé při všech leteckých nehodách i za téměř 3000 obětí událostí 11. září. Jeden z řečníků, Martin Švadlenka z České pirátské strany, ironizoval přístup médií k teoriím ukazujícím na nesrovnalosti v oficiální verzi slovy: „Ano, existují různé konspirační teorie o tom, že je země kulatá, ale přece víme, že je placatá.“

„Svolávali jsme se na facebooku, ale máme i vlastní stránky, tak také na nich. Vylepovali jsme ovšem i plakáty a samolepky v metru,“ řekl jeden z organizátorů akce Roman Holub. Sám ve svém projevu kritizoval zejména přístup České televize a dalších sdělovacích prostředků, jež tzv. konspiračním teoriím věnovaly minimum pozornosti. Do kontrastu postavil zpravodajství Slovenské televize, která se prý informacím o pochybnostech o skutečném pozadí teroristických útoků nevyhýbala.

Kromě několika desítek organizátorů a sympatizantů akci u Muzea sledovali náhodní kolemjdoucí, mezi nimi řada cizinců, kteří si neváha­
li kupovat i nabízená trička s nápisy „11. 9. Was An Inside Job“ nebo „Znám pravdu“. Řada lidí také podepisovala petici za odvolání Rady České televize a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

K akci se připojili i organizátoři jiných kampaní, například z iniciativy Ne základnám.

Ve své petici požadují zrušení či odvolání schválených sociálních reforem a vypsání nových voleb.

Ve čtyři hodiny odpoledne se organizátoři akce vydali k sídlu České televize na Kavčích horách, kde byl do pořadu ČT 24 pozván jeden z jejich předáků Jan Korál.

Na Hradě zněla jména hasičů

Jména všech 343 newyorských hasičů, kteří před deseti lety zahynuli v troskách Světového obchodního centra při snaze zachránit oběti teroristických útoků, zazněla včera na pietní akci pořádané pražským hasičským sborem v prostorách baziliky sv. Jiří na Pražském hradě.
Součástí vzpomínky na 11. září byl smuteční ceremoniál skládání státních vlajek České republiky a USA. Návštěvníci kostela si při něm mohli poslechnout hymny obou států v podání sopranistky Lucie Fišer-Silkenové. Akci v zaplněné bazilice, kam dorazili politici, členové diplomatického sboru, zástupci armády, Správy Pražského hradu a také integrovaného záchranného systému, zahájil orchestr Berg skladbou Kol Nidre od Maxe Brucha.

„Není náhoda, že se nacházíme v bazilice sv. Jiří. Svatý Jiří bojující s drakem symbolizuje boj se zlem. Hasiči, ať se jmenují firefighters, bomberos nebo kabajim, bojují se zlem tak, že pracují bližnímu ku prospěchu,“ řekl velitel hasičské stanice na Pražském hradě Radek Stránský.

Ředitel Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl v projevu připomněl, že svět se po útocích na New York a Washington nepolekal, ale spojil se v odhodlání bojovat s terorismem. Šéf pražských hasičů Dalibor Gosman pak zdůraznil, že hasiči v New Yorku splnili svoji povinnost i přesto, že věděli, že jdou do předem prohraného boje.

„Jejich hrdinství je velkou inspirací a jsem šťastný, že patřím k této profesi,“ podotkl velitel hasičského sboru města Grandwiev v Missouri Jim Wilson. Akci ukončilo tzv. newyorské zvonění na památku kolegů, kteří se nevrátili na domovskou stanici.

Nejen zemřelé hasiče, ale všechny oběti teroristických útoků 11. září 2001, si včera připomnělo několik desítek lidí také na Jungmannově náměstí v centru metropole. Konzervativní strana spolu s Občanským institutem zde pořádala pietní shromáždění s názvem Společně proti terorismu, antisemitismu, rasismu a totalitám.

Organizátoři akce připomněli zejména to, že lidé nesmějí polevovat v boji proti terorismu. „Tolerance se sama o sobě stává zločinem, pokud pomáhá bezpráví,“ řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Mezi hrdiny bojující proti teroru zařadil i české vojáky v zahraničních misích.

Návštěvníci shromáždění si na náměstí mohli poslechnout písně Pavla Bobka, akci ukončil modlitbou senior nezávislého Křesťanského společenství Dan Drápal.

Pietní vzpomínka na počest newyorských hasičů se konala i na Kampě, kde odhalili jejich pomník. Akce se zúčastnila jednotka dobrovolných hasičů Prahy 1, starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, primátor Bohuslav Svoboda a zástupci velvyslanectví USA.

Jak jsem prožil 11. září roku 2001

„Honem si pusťte CNN, na New York spadlo letadlo,“ volal šéfredaktor, který právě poslouchal zprávy. Pustili jsme televizi, zvolili CNN a pak už jen chvíli koukali. Nebylo to malé letadlo, jak jsme zprvu mysleli. A nespadlo, nýbrž narazilo do jedné z věží Světového obchodního centra. To už jsme se rozutekli ke svým počítačům a každý začal pátrat v jiném agenturním zpravodajství – v Reuters a DPA, v AP či AFP, jež lze sledovat například prostřednictvím servisu yahoo.

Bylo krátce po třetí odpoledne – a sotva jsme se ve zpravodajství začali trochu orientovat, přišel útok druhým letadlem. To už CNN zaznamenala. Netrvalo dlouho (ve skutečnosti uběhla více než hodina) a první věž centra se zřítila. To už jsem volal do New Yorku synovi bývalé kolegyně, který tam byl právě na stáži. Zastihl jsem ho na mobilu, ale byl právě ve Washingtonu. A zanedlouho se to hodilo, to když třetí letadlo udeřilo do budovy Pentagonu. Zpravodajství bylo z první ruky.

Toho dne byla v redakci posunuta uzávěrka na dobu po půlnoci. Celé zahraniční oddělení mělo co dělat. Druhý den vyšly noviny poněkud monotematické – prvních osm či devět stran bylo věnováno jen té tragédii. A vlastně ještě v noci začala nová válka v Afghánistánu, tentokrát americká. Ale to už byla jiná kapitola.