Podpořit v tomto úsilí soukromé majitele vnitrobloků se nyní rozhodla radnice Prahy 6. Na projekt, který začíná už koncem týdne, uvolnila rovné čtyři miliony. Ne všem se ale tento záměr líbí, opoziční ODS by peníze z rozpočtu raději využila na veřejnou zeleň, nikoliv na soukromou.

„Chceme oživit a ozelenit vnitrobloky. Pro nás to je zajímavé téma, navíc by revitalizovaná místa byla nejen krásnější ale také přístupnější. Jedno ze základních kritérií bude, aby se tam mohli alespoň několikrát ročně při různých akcích podívat i ostatní. Ale samozřejmě bude nejlepší, když se místo zpřístupní celoročně," řekl Pražskému deníku radní pro životní prostředí Antonín Nechvátal (SZ), v jehož straně nápad vznikl.

Radní odmítá, že by šlo o plýtvání veřejných financí. Podle něj se totiž využijí ušetřené peníze za péči o zeleň, která je prý nyní „racionálnější".

Vlastníci obytných domů, společenství vlastníků jednotek, bytová družstva i občanské spolky na Praze 6 mohou začít podávat žádosti dotace už od 21. června a nejpozději 20. srpna. Úspěšní žadatelé budou mít pak na samotnou realizaci čas od září 2015 až do konce příštího roku.

Maximální částka na jeden projekt je 500 tisíc korun. Pravidla programu i formulář je umístěn na webových stránkách Prahy 6.

Lepší vztahy mezi sousedy

Kromě nových zelených ploch si od dotačního programu radnice slibuje posílení života místních komunit. „Vnitrobloky využitelné pro volný čas posilují sousedskou pospolitost a zvyšují pocit bezpečí. Vnitroblok upravený pro trávení volného času posiluje mezigenerační soužití, neboť je zvlášť vhodný pro pobyt dětí a seniorů," tvrdí místostarostka pro bezpečnost a dopravu Petra Kolínská (SZ).

Nejsilnější opoziční strana na šestce má ale na věc zcela jiný názor. „Tyto finanční prostředky by se měly využít formou takzvaného komunitního rozpočtování. Peníze by neměly jít jen na vnitrobloky, ale na to, co je v okolí nejvíc potřeba. Občané si mají sami určit, co chtějí za tyto investiční prostředky udělat," reagoval na kroky vedení městské části předseda oblastního sdružení ODS a zastupitel Jakub Stárek.

Také si myslí, že finance připravené pro dotace na vnitrobloky dnes chybí tam, kam se za předešlé vlády ODS investovaly. „Jde o relativně zbytečnou aktivitu ve chvíli, kdy radnice snižuje prostředky na péči o zeleň, čistotu ulic a začíná pomalu snižovat standard kvality," tvrdí Stárek a dodává, že má pochybnosti o tom, jestli bude o takový projekt mezi lidmi zájem.

O opaku je ale přesvědčen radní Nechvátal, podle něj se už někteří majitelé o příspěvek zajímají. „Už máme informace, že například kolem jednoho vnitrobloku na Bělohorské ulici mají zájem. Myslím, že poptávka bude velká," říká Antonín Nechvátal.

Jiné radnice nemají dostatek financí

Podle zjištění Pražského deníku by se podobnému projektu nebránily ani další městské části. Naráží však na jeden zásadní problém: finance. „Zatím na to v rozpočtu nemáme, ale je to pěkná myšlenka z Prahy 6. Případné vyhlášení grantu musíme nejdříve probrat v koalici, ale náš rozpočet je bohužel hodně malý," sdělil místostarosta sousední Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ).

Podpořit místní občany v péči o dvorky a vnitrobloky holešovických a letenských činžovních domů se místní radnice minulý měsíc rozhodla alespoň vyhlášením soutěže o ten nejhezčí. Hlásit se zájemci mohou až do konce července.

Ze stejného důvodu ještě k tomuto kroku nepřistoupili ani na Praze 11. „Zatím jsme neměli takový projekt na programu jednání rady, v tuto chvíli nemáme peněz nazbyt," sdělil mluvčí Prahy 11 Miroslav Dvořák.

Pečují o zeleň majitelů pozemků

Přesto městská část v současnosti intenzivně řeší zelené plochy v soukromém vlastnictví.

„Snažíme se dohodnout s některými majiteli volně přístupných pozemků, abychom sekali i na jejich pozemcích. Děláme to proto, že občané Prahy 11 si stěžují, že jedna plocha je posekaná a druhá, která není v našem majetku, ne. Jde o sedmdesát pozemků různé velikosti, které budeme nyní udržovat," řekl Dvořák s tím, že náklady zaplatí městská část, protože prostory využívají její občané.

Přesně 25 milionů korun zase hodlá letos radnice Prahy 1 přispět majitelům na opravy domů v centru města. Granty by si mělo rozdělit celkem 72 žadatelů. Pouze u oprav fasád, oken a střech by ale dlouho nemuselo zůstat.

Vedení první městské části uvažuje příště přispět právě i na vnitrobloky. „Dovedu si představit, že další léta by se dostalo také na výtahy, dvorky a sítě," prohlásil starosta první městské části Oldřich Lomecký na květnovém jednání zastupitelstva Prahy 1.

Čtěte také: Radnice vyhlašuje soutěž o nejhezčí vnitroblok