Miliardář Sehnal už 30. srpna představil veřejnosti myšlenku přejmenovat holešovické výstaviště na Park Miloše Formana, spustil petici na podporu tohoto návrhu a oháněl se i podporou dvojčat Matěje a Petra Formanových. Jenže ti se od Sehnalova nápadu distancovali, neboť se jim nelíbilo zneužití jména, fotografie i podpisu jejich letos v dubnu zesnulého otce v kampani před komunálními volbami.

Sehnal však zopakoval na úterní tiskové konferenci, že bratrům Formanům se projekt líbil a ještě podle předsedy ODA slibovali, že dodají vhodnější tátovu fotografii, než kterou použil na plakátech. „K mému naprostému překvapení a pohoršení však na poslední ze společných schůzek přišli s požadavkem, abych jim zaplatil částku 600 tisíc korun, která by měla pokrýt jejich dluh z poslední akce, kterou uskutečnili pod názvem Ať žije Forman! a které jsem se jakkoli neúčastnil,“ uvedl Pavel Sehnal.

Ať žije Forman!

Právě zmíněná věta má být údajně předmětem sporu. Podle podnikatele Sehnala zvrat v jednání dědiců režiséra kultovních snímků nastal, když jeho kolegové z produkčního týmu zmíněnou větu převzali z facebookové pozvánky dvojčat Formanových a připravili ji jako podklad pro srpnovou prezentaci. Vzpomínkový večer se konal později - v neděli 2. září.

František Vyskočil, právní zástupce Formanových, posléze reagoval. Pražskému deníku a agentuře ČTK zaslal vyjádření, z něhož vyplývá, že neoprávněně užitá věta zní celá takto: „… napsali kdysi Voskovec a Werich štětkou namočenou v bílém vápně na dřevěný plot. Plot už je dávno pryč, ale ta věta platí a bude platit navěky…“

„Čili nejedná se o větu, ale věty dvě. Pan Sehnal záměrně bagatelizuje situaci, aby zlehčil rozsah krádeže věty. Na tiskové konferenci to navíc vyznělo tak, že se jedná o jeho větu, ne o dílo Petra Formana,“ uvedl advokát Vyskočil.

O jakém nátlaku hovoří?

A co údajný nátlak? Částka taky nesouhlasí? Podle Vyskočila je Sehnalovou fabulací, že mělo jít o dluh z akce Ať žije Forman!, ale umělci chtěli 600 tisíc korun jako kompenzaci za zneužití jména rodiny v předvolební kampani. Protistrana také tvrdí, že o tom Sehnal prostřednictvím svého právníka věděl. Ostatně nechal propagační materiály s podobiznou Miloše Formana přetisknout.

„Nechápeme, o jaké formě nátlaku pan Sehnal hovoří. V žádném případě to nebylo postaveno tak, že když nezaplatí, bude zveřejněna naše tisková zpráva,“ brání se nařčení Matěj a Petr Formanovi.

Vzhledem k vývoji situaci odmítli, že by jim Sehnal mohl přispět třeba na výstavu o Miloši Formanovi v příštím roce, o čemž se v úterý rovněž zmínil. „Vždy cokoli přizpůsobí – bez předchozí dohody – svým vlastním zájmům, případně své politické strany,“ vysvětlili potomci držitele dvou Oscarů. Formanova rodina nechce být dále součástí Sehnalova PR.

„Pokud jsem se při prezentaci projektu jakkoli dotkl citů pozůstalých, tak se za to omlouvám, nebylo to mým úmyslem a rád se jim za to dojdu omluvit i osobně,“ prohlásil Sehnal v úterý dopoledne. „Pan Sehnal se dosud jakkoliv neomluvil,“ tvrdili však Formanovi odpoledne.