Dost lidí si stěžovalo, že je složité platit přes webovou aplikaci i v parkovacích automatech – s tím, že úhrada parkování by přece měla být snazší než návštěva v běžném e-shopu.

Platba po půlhodináchOdpovědí se má stát intuitivní aplikace Zaparkuju, dostupá pro mobily s operačními systémy Android a iOS. Díky GPS přesně určí polohu, takže není nutné zadávat označení úseku. Stačí doplnit registrační značku (čísel aut si aplikace umí zapamatovat několik pro opakované použití, stejně jako několik platebních karet) a zvolit požadovanou dobu parkování s přesností na půlhodinu. Vzhledem k tomu, že rozdíly jsou patnáctikorunové, opustili tvůrci původní záměr připravit systém měřící parkování přesně na minuty.

Chystají se zlepšení

První verze aplikace zatím nehlídá, aby řidič omylem nezaplatil víc. Pokud značka v dané lokalitě hlásí, že je parkování zpoplatněno do 18. hodiny a šofér přijede v pět odpoledne, musí sám dbát na to, aby zadal jen hodinu – i když ví, že odjíždět bude až během večera. Do budoucna by však aplikace měla řešit i tyhle souvislosti. Ze stejného soudku je také schopnost zabránit možnosti prodloužit si předplacenou parkovací dobu, pokud se toho někdo pokoušel zneužít v zónách se stáním omezeným na tři hodiny.
Pro mobilní aplikaci, jejíž vývoj zatím podle údajů magistrátu přišel na desetitisíce korun, se chystají i další vylepšení. Již nyní je možné u některých parkovišť vidět kapacitu volných míst. Lze také najít na mapce, kde se kolik platí – a podle tohoto zvolit místo k parkování. Dosud existuje pouze verze v českém jazyce, v plánu je však také doplnit možnost přepnout do angličtiny.

Reklamace s výpisem


O platbě za parkování sice aplikace nevydává potvrzení, počítá se ale i s řešením neshod a možností reklamace. V takových případech poslouží bankovní výpis o použití platební karty, který jasně udává čas i uhrazenou částku.