Po schůzkách některých českých ministrů s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou hrozila Čína Česku zhoršením vztahů. Následně premiér Bohuslav Sobotka, šéfové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček (všichni ČSSD) a prezident Miloš Zeman sdělili ve společném prohlášení, že respektují územní celistvost Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. Dnes si na Hradě podle Zaorálka potvrdili, že postupovali správně, ačkoli prohlášení vyvolalo kritiku u části politiků a veřejnosti.

Další kontroverzní vyjádření přidal právě po dnešní schůzce na Hradě ministr zahraničí. Novinářům řekl, že setkání s dalajlamou je pro Čínu "jak kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda". Henlein založil v Československu za první republiky Sudetoněmeckou stranu, která spolupracovala s režimem Adolfa Hitlera v Německu. Čína označuje dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír, za separatistu, který bojuje za nezávislost Tibetu, který čínská vojska v roce 1950 obsadila.

"Použil jsem příměr, který nebyl vhodný, a uvědomuji si, že je za hranou," omluvil se později za svá slova Zaorálek. "Chtěl jsem na extrémním příkladu vysvětlit, jak se Čína může dívat na oficiální přijetí dalajlamy," doplnil. Kriticky se k Zaorálkově přirovnání vyjádřil třeba předseda opoziční ODS Petr Fiala. "Zaorálkovi se to všechno nějak plete: dalajlama Henlein, zrádce Herman; co na to E. Beneš? Ale hlavně: kde je rozumná zahraniční politika?" napsal na twitteru.

V souvislosti s prohlášením vůči Číně by podle občanské iniciativy Kroměřížská výzva měli poslanci a senátoři využít všechny prostředky, jak dohnat k odpovědnosti čtyři nejvyšší ústavní činitele. Zástupci iniciativy dnes na tiskové konferenci uvedli, že prohlášení závažně překročilo ústavní i jiné normy a může být i důvodem ke stíhání prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček podnět Kroměřížské výzvy odsoudil jako nedemokratický apel.

Zaorálek po schůzce na Hradě také oznámil, že na středeční schůzi vlády bude chtít, aby byly zveřejněny stenozáznamy z vládního jednání, na kterém se podle něj ministři domluvili, že se oficiálně nesejdou s dalajlamou. Už v minulých dnech řekl, že toto ujednání porušil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Herman popírá, že by něco takového slíbil, Zaorálkův požadavek na předložení záznamů uvítal.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který patří k zastáncům Hermana v případě schůzky s dalajlamou, dnes uvedl v České televizi, že ve čtvrtek neodjede na plánovanou návštěvu Číny. Členové tamní vlády, se kterými měl jednat, podle něj schůzku zrušili. "Vysvětlení bylo, že je to z důvodů, které obě strany zcela jistě chápou," doplnil. Ministerstvo zemědělství na dotaz ČTK oznámilo, že účast Jurečky byla odložena, protože čínská strana nepotvrdila s dostatečným předstihem přijetí na úrovni ministrů. Návštěva Číny se uskuteční v plánovaném termínu, ale delegaci povede náměstek ministra Aleš Kendík.