Podpora chráněného bydlení, kterou stovce klientů zajišťuje obecně prospěšná společnost Bona, může skončit už vkvětnu či včervnu letošního roku.

„Už loni jsme žádali omimořádnou dotaci, abychom vůbec udrželi provoz. Pro letošní rok jsme dostali odva miliony méně než loni,“ vypočetl Deníku Zdeněk Bašný, řediteltéto společnosti, která pomáhá zajišťovat bydlení klientům spsychickým handicapem. Pokud stát nepřehodnotí výši dotace, společnost provoz udrží stěží čtyři měsíce měsíců.

Necelou miliardu požadovaly organizace poskytující sociální služby po Ministerstvu práce a sociálních věcí. Magistrát si ale stěžuje, že všech krajů dostal ze „sociální“ kasičky na sociální služby nejmenší částku.

Dostali nejméně

„Úředníci Ministerstva práce a sociálních věcí však Praze nakonec přidělili na sociální služby jen 480milionů korun. Rozhodnutí je nám záhadou, protože ostatním krajům ministerstvo požadavky tak výrazně nesnížilo,“ neskrýval nespokojenost radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Praha je podle něj krajem snejvětším počtem lidí a má vprůměru nejstarší obyvatelstvo.

„Vžádném případě nejsou dotace hodnoceny podle přepočtu na počet obyvatel. Každá žádost je hodnocena individuálně,“ vyvrátil argument Marián Hošek, náměstek ministra sociálníchvěcí.

Praha sama navrhla snížit dotace

Vedení metropole ovšem nejdříve nepřiznalo, že samo navrhlo snížit finanční požadavky, které po ministerstvu na sociální služby žádalo. „Bylo jasné, že nám ministerstvo skoro celou miliardu nedá,“ vzpomněl si Miroslav Šmíd, poradce radního Janečka. Magistrát proto po ministerstvu požadoval 580milionů korun. „To je částka, bez níž se pražské sociální organizace neobejdou,“ vysvětlil Šmíd a dodal, že ministerstvo ji ještě snížilo osto milionů.

Ministerští úředníci ale argumentují, že ve státním rozpočtu pro letošek je pro danou oblast vyčleněno o500milionů korun méně než vloni. Vroce 2007bylo poskytovatelům sociálních služeb určeno 7miliard korun, letos je to 6,5miliardy.

„Na nedostatek si nestěžuje pouze Praha, ale idalší kraje, na stole máme 400žádostí. Pokud navržená dotace ohrozí fungování služeb, budeme oní znovu rozhodovat,“ uvedl Deníku Hošek. Peníze má ministerstvo získat buď zrezervního fondu dotací, nebo zministerstva financí. Odalších státních příspěvcích pro konkrétní organizace se rozhodne vbřeznu.