Dlouhá léta se sem vyvážel nepotřebný materiál. Řeč je o Rohanském ostrově, z něhož by se mělo stát životem pulzující místo. Magistrát zde totiž počítá se vznikem zbrusu nové rezidenční čtvrti. Zbudováno má být celkem 1750 nových bytů pro zhruba čtyři tisíce lidí.

Místu se navíc díky vybudování říčního kanálu vrátí po více než sto letech jeho původní podoba. Později by na něm měla vzniknout pobřežní promenáda a jeden z největších parků v metropoli. Zlepší se i spojení do Holešovic. Nedávno zveřejněná studie počítá se stavbou Rohanského mostu, po němž povede zřejmě i tramvajová trať.

Divoká Vltava

Nového spojení s pevninou se dočká také nedaleká Štvanice. Z Karlína do Holešovic přes ni povede lávka z dílny autorské dvojice Marek Blank a Petr Tej. Její výstavba vyjde na zhruba 25 milionů korun. „V současnosti by měl být vítěz soutěže osloven a získat zakázku,“ uvedl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Štvanice se dočká také postupné obnovy veřejných prostranství. První etapa by měla stát až půl miliardy korun.

IPR pracuje i na plánované proměně největšího pražského ostrova, kde má být realizován projekt Divoká Vltava. Uprostřed Císařského ostrova by v rámci něj měly vzniknout potůčky a říční ostrůvky, které vytvoří unikátní prostor pro hru a odpočinek dětí a dospělých. „Má jít o místo harmonického soužití mezi městem, řekou a člověkem,“ vysvětlila před časem zastupitelka Jana Plamínková.

Síň pro filharmoniky

Dalším stěžejním projektem, který chce město realizovat, je vznik nové čtvrti Bubny-Zátory. „Je to místo velmi dobře dopravně obsloužené veřejnou dopravou, má potenciál pro město krátkých vzdáleností,“ řekl náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Město zde počítá i se síní pro filharmoniky, na kterou vypíše mezinárodní soutěž v roce 2021.