Zcela opačný názor na spor mají představitelé radnice Prahy 10, která před třemi týdny oficiálně prezentovala projekt rekonstrukce Vršovického zámečku. Na tiskové konferenci mimo jiného zaznělo, že místo krámků vznikne nová úřadovna městské policie. Teď může být všechno jinak. Dvě firmy, kterých se spor týká, by mohly na Vršovickém náměstí zůstat. Na stranu provozovatelů se postavil i soud, který rozhodl v jejich prospěch.

Praha 10 se ovšem s rozhodnutím soudu nespokojila a vůči jeho výroku se odvolala. „Pokud by nám náš majetek vzali, jednalo by se o novodobé znárodnění. Vlastníkem jsem já a moje manželka,“ tvrdí jeden z provozovatelů Květoslav Povýšil. Budovu u Vršovického zámečku postavil ve 40. letech minulého století dědeček paní Povýšilové. Za socialismu byl majetek znárodněn a po roce 1989 vrácen zpátky původním majitelům.

Hlavním argumentem Prahy 10 je, že objekt stojí na magistrátních pozemcích. „Podle předpisů, které platily v době výstavby, platí, že vlastník pozemku je i vlastníkem staveb,“ tvrdí Tomáš Staněk z právního odboru pro Prahu 10.

Městská část se o nevyjasněných majetkových poměrech dozvěděla až v roce 2003, kdy požádala magistrát o svěření pozemků do své správy. Později začala vystupovat i jako majitel budov. To se nelíbilo panu Povýšilovi, který posléze podal na městskou část žalobu. „Budeme rádi, když se celý spor vyřeší jednou a provždy. Jestli už majetek připadne nám nebo manželům Povýšilovým, je jedno, hlavně ať v tom máme jasno,“ říká místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Podle Zoufalíka městská část nemá jinou šanci než využít všech možností k získání majetku, který jí byl svěřen hlavním městem.

Celý spor bude muset rozhodnout městský soud, k němuž se Praha 10 odvolala. Komu nakonec připadnou obchůdky u Vršovického zámečku, by mohlo být známo do půl roku.