Opadaná omítka, vytlučená okna a místo nich dřevěné výplně. Na zdích ošklivé graffiti a kolem zámečku nepořádek. Takový je současný stav místa, které by mělo být dominantou Vršovického náměstí. Za rok v říjnu místo nabídne mimo jiné i svatby na klíč. Svatebčané mají mít k dispozici obřadní síň, restauraci i novomanželský pokoj.

Zámeček bude centrem Vršovic

Bourací práce ve zchátralé budově jsou v plném proudu a z větší části jsou již dokončeny. Investorem projektu je městská část a Sdružení Vršovický zámeček. Spolek tří firem dostane jako protihodnotu za vstup do rekonstrukce nájemní smlouvu na užívání dvou třetin objektu. Bude jej využívat třicet let. „Ze zámečku chceme udělat centrum Vršovic. Vznikne zde hotel, restaurace, rekonstrukcí projdou i obchůdky v dolní části u cesty,“ říká zástupce sdružení Vlastimil Riedl. Po opravě a přístavbě druhého křídla budou mít v komplexu své místo například také kavárna, hotel nebo bazén. „Budova bude i nadále plnit svoji reprezentativní úlohu městské části Praha 10,“ uvedl Lipovský.

Město zaplatí za rekonstrukci 199 milionů, investor přispěje částkou 126 milionů. Za nájem bude platit něco přes 560 tisíc korun měsíčně. Náklady na údržbu bývalé továrny na spřádání hedvábí tak nebudou zatěžovat obecní pokladnu.