Jak se v Praze zavlažuje.Celkem 120 tisíc litrů vody se vejde do nádrže, kterou využívá radnice Prahy 11. Umístěna je v podzemí u sportovního centra v ulici Mírového hnutí a proudí do ní voda ze střech akvaparku i přilehlé sportovní haly. Pracovníci úřadu nasbíranou dešťovkou zalévají.

 „Z této nádrže čerpáme vodu do cisterny, která pak objíždí závlahové vaky u mladých stromků. Díky tomu kromě pitné vody šetříme i peníze,“ uvedl místostarosta jedenácté městské části pro životní prostředí Jakub Lepš.

Dvě retenční nádrže vybudovala i Praha 3. Nacházejí se na Komenského a Kostnickém náměstí. Z obou se bere voda na zalévání zeleně a na Kostnickém náměstí je využita také pro splachování toalet nového stánku. „Po nedávných vydatných deštích vystačila na závlahu a splachování toalet týden,“ oznámila mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

S budováním nádrží počítá trojka u všech větších projektů, jedním z nich bude třeba rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. „Myslíme na to i v rámci dotačních řízení, kdy podporujeme projekty, které nějakým způsobem chtějí s dešťovou vodou pracovat,“ doplnila Luňáčková.

Tůňky z dešťové vody

Se srážkovou vodou hospodaří i radnice Prahy 12. Například ve volnočasovém areálu Vosa zachycují vodu do nádrže umístěné v altánu, a poté s ní zalévají. Další nádoby přibudou díky penězům magistrátu u školek.

Mezitím úřad prověřuje, ze kterých budov i zpevněných ploch na zemi lze vodu zachytávat a dál využívat. Plánuje také zřídit dešťové zahrádky. „Chceme vytipovat, kam při přívalovém dešti voda stéká, a zachytit ji do malých tůněk s vegetací,“ popsala plány místostarostka dvanáctky Eva Tylová.

Praha 10 bude mít první systém na využití dešťovky na Zahradním Městě. „Projekt se realizuje v rámci rekonstrukce náměstí u obchodního centra Cíl. Z plochy náměstí i části okolních budov se bude voda akumulovat ve vsakovacích boxech, částečně bude sloužit pro závlahu nově vysazených stromů v tomto prostoru,“ vysvětlil mluvčí desítky David Polák.

Nádrže budou na Dědině i Ortenově náměstí

Ve fázi plánování jsou zatím v páté, šesté a sedmé městské části. Praha 5 určila jako možná místa pro umístění nádrží park Klamovka a Chaplinovo náměstí. Přezkoumá však ještě, zda jsou projekty realizovatelné. Na šestce počítají s nádrží v rámci parkovacího domu na Dědině. S využitím srážkové vody k zalévání zahrad počítají i projekty na dostavbu mateřských škol Libocká, Janákova a Na Marně.

Také v sousední Praze 7 se budou děti učit hospodařit s vodou. Radnice pořídí do škol a školek barely. „První retenční nádrž plánujeme u dětského hřiště vedle školy na Ortenově náměstí. Další chceme instalovat tam, kde se budou dětská hřiště či parčíky rekonstruovat,“ sdělil radní sedmičky Jiří Knitl.

Čtyřka přispěje až deset tisíc

Retenční nádrže, do nichž je sveden déšť ze školních střech, využívá také Praha 4. Nyní se rozhodla pobídnout k hospodaření s vodou i soukromé vlastníky budov na svém území. Vyčlenila jeden milion korun, z něhož bude lidem přispívat na pořízení barelů a nádrží. Každý žadatel dostane zpět 80 procent ceny nádob, výše dotace je limitována částkou 10 tisíc korun.

Peníze mohou získat majitelé nemovitostí včetně sdružení vlastníků jednotek a za určitých podmínek i nájemníci. Žádosti lze podávat do 26. července.