Deníku to potvrdila nejstarší z finalistek, 24letá Jana Tůmová. Ta je jednou ze dvou dívek, které kvůli závažným zažívacím potížím skončily na kapačkách. „Z motolské nemocnice mě pouštěli až v půl páté,“ svěřila se.

Nácvik se musí dohnat

V pátek se ale cítila už podstatně líp – stejně jako její kolegyně a současně soupeřky. Všechny finalistky se tak mohly zapojit do příprav. „Nacvičujeme na finálový večer nástupy, chození, probíráme choreografii, ještě se venku natáčely medailonky – prostě se musí stihnout vše, co se nestačilo kvůli čtvrtečnímu výpadku. A večer bude setkání se sponzory. Připravujeme se klasicky, jen máme delší pauzy,“ přiblížila slečna Jana roztočený soutěžní kolotoč, ze kterého se nevystupuje. Ani za situace, kdy ještě vše není stoprocentní. „Jedna holčina byla doma, protože dostala horečku, a dívka, kterou to včera nepostihlo, dneska omdlela,“ prozradila jedna z finalistek.

Čtvrtek si snad všechny účastnice letošního klání krásek budou určitě pamatovat déle než sobotní galavečer. Do hotelu v Jinonicích, kde jsou dívky ubytovány, spěchaly dopoledne hned čtyři vozy záchranářů. Dívky totiž postihly zažívací problémy. Do tří pražských nemocnic bylo rozvezeno osm z deseti finalistek a dva členové organizačního štábu – včetně ředitele soutěže Jindřicha Karpíška. Naštěstí jim lékaři dokázali ulevit a všichni pacienti mohli být během dne postupně propuštěni. Co stálo za potížemi, jež prý byly velice intenzivní, je zatím předmětem šetření. V pátek se tím zabývaly i hygieničky.

V podezření je prý kuře

Samy dívky mají jasno: mohla to sice být střevní chřipka, pak je ale podivné, že kromě týmu miss nepostihla nikoho jiného – nebo to bylo z jídla. To však už ve čtvrtek večer odmítla generální ředitelka hotelu Albion Dana Ficlová. „Naše jídlo konzumovali další hosté i zaměstnanci – a nikomu dalšímu nic nebylo,“ řekla Deníku.

S jejím vyjádřením však dívky polemizují. Vždyť přece nikde jinde než v hotelu nejedly! „Přijde mi trochu nefér,“ ohradila se Tůmová. Jaksi prý nezaznělo, že pro tým miss připravil hotel speciální jídlo, které nikdo jiný nedostal. A dívky se shodly, že do nemocnic nejely jen ty dvě z celé party, jimž se kuře zdálo „nedodělané“, a proto pokrm nejedly.

Účastnice soutěže v jinonickém hotelu zůstaly, ale už se tam nestravují. Beztak na běžné jídlo neměly v uplynulých hodinách ani pomyšlení. Jejich jídelníček ovládly čaje, suchary, piškoty a sušenky. A podle mluvčí soutěže Barbory Vaníčkové obstaral organizační štáb i speciální dietní jídlo podle doporučení lékařů, které nechal přivézt.

Sucharový raut po soutěži se ale neplánuje, byť i takové žertem míněné nápady padly. „Na veřírek se těšíme i my, pokud tam bude něco pro nás poživatelné,“ usmívá se jedna z finalistek Jana Tůmová.

Všechno půjde podle plánu

Ačkoli se po čtvrtečních událostech objevily úvahy o tom, zda by nebylo vhodné soutěž zrušit či odložit, aby účastnice neutrpěly újmu, po rozhovorech s dívkami padlo rozhodnutí: pokračujeme podle plánu! Platí tedy, že finále soutěže Miss Praha 2011 Open startuje v sobotu úderem 19. hodiny v Paláci Žofín na Slovanském ostrově. Představí se nejen desítka finalistek, ale vystoupí i Martin Maxa, Marek Ztracený, Lucie Černíková či Ready Kirken. „A ještě stále se může zapojit i veřejnost – na www.inspirovanikrasou.cz mohou lidé hlasovat o Miss internet,“ připomněla za organizační tým Barbora Vaníčková.

Čtěte také: Finalistky soutěže Miss Praha skončily na kapačkách