„V současné době se dohadujeme se zástupci památkového ústavu kolik tisícovek návštěvníků rotunda snese. Památka potřebuje své specifické mikroklima a dá se odhadovat, že dokáže maximálně pojmout tři až pět tisíc lidí ročně. Zatím víme, že bude určitě otevřeno příští rok na Muzejní noc a svátky svatého Václava. O otevření v dalších významných dnech v tuto chvíli jednáme," řekl při středeční prezentaci rotundy proděkan pro propagaci MFF UK Martin Vlach. Veřejnost bude o termínech otevření informována na serveru www.matfyz.cz.

O památku mají lidé zájem 

Rekonstrukce rotundy sv. Václava trvala přes dva roky a stála před deset milionů korun. Evropské finance pokryly 80 procent potřebné částky. Zbývající 2,4 milionu korun se podařilo shromáždit od různých soukromých i firemních dárců.

„Velmi nás překvapil živý zájem veřejnosti o tento projekt. V praxi to, alespoň podle mého názoru, dokazuje, že občané mají upřímný zájem o vlastní kořeny a identitu," poznamenal Vlach.

V části památky je replika dlažby 

Díky archeologickému výzkumu se podařilo objevit desítky významných artefaktů a pozůstatků ještě starších staveb. Rotunda sv. Václava je pravděpodobně spojena s korunovací prvního českého krále Vratislava I. Nález zbytků původní románské podlahy uvedl rotundu sv. Václava mezi čelní památky románského umění v Čechách.

Fragment tvoří 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad, což představuje necelých pět procent celkové plochy podlahy. Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. Nazývá se vyšehradská podle podobného nálezu v bazilice sv. Vavřince na Vyšehradě. V části rekonstruované památky se nachází také replika dlažby.

Archeologové našli i zlomky keramiky 

Překvapením pro archeology byl nález části pískovcového oblouku okna staršího než rotunda samotná. Součástí expozice je také kruh z opracovaných kamenů, který mohl být základem ještě starší stavby. Ta už by se datovala zhruba do doby úmrtí sv. Václava kolem roku 935.

Archeologové z naleziště vyzdvihli mimo jiné 13 888 zlomků keramiky, zhruba 18 tisíc zlomků zvířecích kostí a 713 kusů strusky o celkové hmotnosti bezmála 24 kilogramů.

Čtěte také: Rotunda sv. Václava je opravena a bude se otevírat pro veřejnost