„Vyplývá to z analýzy Institutu plánování a rozvoje Prahy. Do roku 2020 by v Praze mohlo chybět až 13,5 tisíce míst v základních školách," uvedla radní pro školství Irena Ropková.

Nové školy mají vzniknout v Kolovratech a Uhříněvsi

Nepříznivému stavu se snaží město předcházet. Z magistrátní rezervy zajistili nových 4,5 tisíce míst. Nové třídy otevřeli na Zbraslavi, ve Štěrboholích či v Újezdu. Nedostatečné kapacity škol však nadále hrozí.

Vedení Prahy proto v úterý schválilo vypracování projektové přípravy na výstavbu dvou nových škol, které mají přibýt v Uhříněvsi a Kolovratech. Podle předběžných odhadů by měla uhříněvská škola vyjít na 320 milionů korun a pojmout osm stovek žáků. Kolovratská škola by mohla vyjít na 240 milionů korun a nabídla by kapacitu pro 420 dětí.

Vedení Prahy bude rozhodovat o využití rozpočtové rezervy 

Další školy se připravují v Řeporyjích, Čakovicích či na Zličíně. Ač jde o milionové částky, situaci příliš nezlepšují. Proto Praha plánuje dát letos do dalších míst ještě další miliardu korun.

Vedení hlavního města bude v nadcházejících týdnech rozhodovat o využití rozpočtové rezervy určené na pokrytí investičních priorit městských částí. Rozdělit se má zhruba 1,3 miliardy korun.

Praha nemůže na stavbu škol dostat evropské dotace

„Je zapotřebí, aby byly tyto prostředky využity přednostně v těch oblastech, kde má Praha vůči svým občanům deficit. Školství je z tohoto pohledu jednoznačně na prvním místě a mělo by být podpořeno minimálně 950 miliony korun, což i tak představuje naprosté minimum," uvedla Ropková.

Na rozdíl od školek nemůže dostat Praha evropské dotace na stavbu nových škol. Proto je podle radní pro školství třeba, aby byly peníze dány právě na výstavbu nových vzdělávacích institucí.

Čtěte také: Praha 4 jde jinou cestou: skupiny místo jeslí