„Pozor, přibližně padesátičlenná skupina aktivistů se přesouvá směrem ke stanici metra Vyšehrad, připravte se,“ tak zněla slova policistů v neděli krátce po poledni v okolí Kongresového centra, kde se právě konal summit EU–USA.

Tajemné bílé postavy

Za několik minut přijelo metro a z něho vystoupili tajemní lidé, zahaleni do bílých obleků a s tvářemi skrytými pod škraboškami. Šli v dlouhé řadě, úplně potichu. Na svých tělech nesli transparenty s hesly „Konec zbrojení“, „95 procent lidí je proti válce“, „70 procent lidí je proti radaru“ a podobně.

Skupina bíle oděných postav se ale daleko nedošla, podařilo se jim pouze přejít na druhou stranu metra směrem k východu u Hotelu Corinthia. Dále už se nedostali, zastavit se museli před několika desítkami těžkooděnců. Přitom ostatní lidé se mohli právě touto cestou dostat ven z metra.

Policisty nepřemluvili

„Proč nás nechcete pustit dál? My chceme mír a žádné násilí. Chceme jen zhruba padesát metrů od Kongresového centra rozvinout transparent,“ přesvědčovali úpěnlivě aktivisté policii, aby je vpustila dál.

Opatření jsou prostě opatření

Jenže členové antikonfliktního týmu byli nekompromisní a nutno dodat, jejich vyjednávání nebylo příliš profesionální. „Tady jsou bezpečnostní opatření a dál vás nepustíme, víc k tomu neřeknu,“ oznámil jim jeden z členů antikonfliktního týmu.

Neviditelní pak už dlouho neváhali a u výstupu z metra si lehli na zem do kruhu, chytli se za ruce a nenásilně vyjádřili svůj nesouhlas.

Šéf policistů byl úspěšnější

Pak došlo ještě několikrát k vyjednáváním bez valného výsledku. Na místo po chvíli dorazil dokonce šéf pražské policie Martin Červíček. Jeho diplomacie už byla mnohem úspěšnější a našla u protsejících odezvu. Neviditelní se tak přibližně po hodině za velkého potlesku rozešli.

„Znovu se sejdeme všichni na Václavském náměstí na demonstraci, kterou pořádá iniciativa Ne radaru,“ prohlásil na závěr ke svým kolegům z Humanistického hnutí jeden z „neviditelných“.