„Zákaz jsme rozšířili i na vozovky. Pokud by se všechny ty segwaye přesunuly z pěších zón na silnice a turisté by se více než dopravě věnovali památkám, vystavovali bychom tím nebezpečí jak je samotné, tak všechny řidiče," uvedla primátorka.

Proti omezení se postavila Asociace segway ČR, která sdružuje 25 firem. O zaměstnání podle ní přijde asi 300 lidí. Asociace hrozí městu žalobami. Osazení nových značek včetně projednání s dotčenými orgány by podle odboru dopravních agend mělo trvat 60 dní, podle primátorky by se to ale mohlo stihnout rychleji.

Využití zákona o provozu na pozemních komunikacích

Osazení nových značek včetně projednání s dotčenými orgány by podle odboru dopravních agend mělo trvat 60 dní. Podle primátorky by se to ale mohlo stihnout rychleji.

„Zákaz bude platit 15 dní od vyhlášení. Městská policie bude do té doby, než budou osazené značky, přistupovat k uživatelům domluvou," uvedla primátorka na tiskové konferenci. Poté bude jízda na segwayi v zakázaném území pokutovaná jako přestupek se sankcí až 2000 korun. Živnostenský odbor magistrátu může pokutovat i firmy, které budou zákaz porušovat.

Podle primátorky ale chce město zahraniční turisty, kteří patří mezi nejčastější uživatele vozítek, spíš informovat, než pokutovat. „Vytvoříme vhodnou informační kampaň orientovanou na zahraniční turisty, aby si uvědomili, že toto vozítko už nemohou používat," dodala Krnáčová. V plánu jsou například informační brožury.

Definice toho, co je segway

Zakázat segwaye Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na dvoukolová elektrická vozítka pohlížel jako na chodce. Na provoz vozítek, která si na cesty po památkách půjčují většinou turisté, si dlouhodobě stěžovali obyvatelé a radnice Prahy 1.

Pražská památková rezervace pokrývá celou Prahu 1 a část Prahy 2. Do památkové rezervace patří okrajově i části Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8. V Praze 6 ale na žádost radnice zákaz platit nebude.

Čtěte také: Zákaz vjezdu vozítek segway v Praze bude přísnější