Po druhé městské části se i Praha 10 připojila k žádosti o rozšíření zákazu vozítek segway na své území. Podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) rozšíření nestojí nic v cestě. Bude však muset projít standardním připomínkovacím řízením, což zabere několik měsíců.

Dvojka a desítka se obávají přesunu vozítek z Prahy 1, 3, 4

„Každá městská část má právo u celopražských nařízení požadovat úpravu nebo rozšíření. Zadal jsem dopravnímu odboru, aby rozjel proces otevření tohoto nařízení, zapracování požadavků městských částí a odeslání do připomínkovacího řízení," vysvětlil náměstek a dodal: „Tak za čtyři nebo pět měsíců by mohlo být hotovo, ale bude samozřejmě záležet na připomínkách."

Jiné městské části se budou moci ve svých připomínkách rozšíření postavit nebo se k němu připojit. Praha 2 a návazně i Praha 10 se obávají přesunu vozítek z Prahy 1, 3, 4 a dalších oblastí, kde segwaye dostaly utrum.

Původní vymezení zákazu segwayů se rozšířilo na Prahu 3

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové už strážníci registrují občasný přesun provozovatelů na druhou městskou část. „Dopouštějí se v souvislosti s jízdou na vozítkách přestupků, jako je překročení rychlosti, ohrožování chodců, nedodržení jízdy za sebou a podobně," uvedla.

Právě proto se i radnice desítky obává, že po rozšíření zákazu na Prahu 2 by se gyroskopická vozítka začala prohánět ve Vršovicích. „Původní vymezení zákazu vozítek segway se rozšířilo na Prahu 3 a na Prahu 4, čímž začíná trpět sousední Praha 2, kam se jejich provoz částečně přesunul.

Sdružení chystá žalobu na město 

Měli jsme proto odůvodněné obavy, že po zákazu Praze 2 by se problém objevil v Praze 10," shrnul situaci radní pro dopravu Prahy 10 Martin Hejl. „No-segway zóna" by se měla týkat části Vršovic na západ od Bělocerkevské ulice, na dvojce pak radnice navrhuje zákaz na celém území městské části.

Podle provozovatelů půjčoven segwayů sdružených v Asociaci Segway ČR většina členů organizace ukončila či pozastavila činnost. Sdružení rovněž chystá v souvislosti se zákazem žalobu na město.

Čtěte také: Praha 10 chce rozšíření zákazu segwayů i na Vršovice