Opravdový minipopelník, dokonce spojený s pouzdrem pro uložení krabičky s cigaretami, do kterého je možné uložit žhnoucí nedopalek, aby ho bylo možno bezpečně odnést v kapse a vajgly nemusely končit chodníku, na vozovce nebo v zeleni. Jeho součástí je totiž bezpečná schránka s víčkem, v níž nedopalky samy uhasnou – a vejde se jich tam hned několik.

Další omezení?

Kapesní popelníčky mohou pomoci životnímu prostředí – dnes tolik diskutované problémy s (ne)kouřením nicméně nevyřeší. Jednotlivé městské části mají rozmanitá očekávání – a na uplatňování nového zákona se jejich radnice připravují s různou vervou.

Deník v té souvislosti zaznamenal debaty, že by mohly po magistrátu požadovat celopražskou vyhlášku, která by kouření, podobně jako je to s pitím, alkoholu, zakazovala na přesně vymezených prostranstvích. Prý by mohla – pokud by byla dobře napsaná – šikovně vyřešit leckterý problém. Byl by o něco takového mezi představiteli městských částí zájem?

„Celopražská vyhláška již existuje, je k nalezení na www.praha.eu,“ připomněl v pondělí první zástupce starosty Prahy 5 Martin Slabý (ANO). O další zákazy prý Praha 5 nestojí. „Je možné, že po přijetí nového protikuřáckého zákona se vymezená veřejná místa, kde bude zakázáno kouřit, rozšíří – o tom ale v současné době nemáme informace,“ poznamenal. 

Okamžitá opatření

Od nové vyhlášky by si mnoho nesliboval starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Začíná turistická sezona – a vznik jakékoli vyhlášky trvá velmi dlouho,“ vysvětlil. O případném návrhu vyhlášky by radnice podle jeho slov uvažovala až ve chvíli, kdy to situace opravdu bude vyžadovat.

Nyní přijali na „jedničce“ okamžitá opatření: přidali peníze na úklid a na zajištění čtyř tříčlenných antikonfliktních týmů, k jejichž povinnostem při nočních pochůzkách od čtvrtka do soboty patří slušnou, avšak důraznou formou upozorňovat na rušení nočního klidu – zvláště v problémových ulicích, k nimž patří Dlouhá, Vězeňská, Kozí a okolí.

Zkušenost ukáže

Uvažovat o nové vyhlášce je zatím předčasné podle radnice Prahy 3, která je proslulá restauračními zahrádkami – a nárůst stížností na hluk či nepořádek nezaznamenává. „Máme platné zákony a věříme, že je lidé budou respektovat,“ poznamenala v pondělí Michaela Luňáčková z úřadu městské části. Podle slov starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) radnice nechce zavádět represivní kroky dřív, než se vyskytnou problémy. „Pokud ovšem nastanou, jsme připraveni je řešit,“ zdůraznila.

Příznivcem úředně daných omezení není ani vedení Prahy 4. Starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení), který se problémem zabýval i jako předseda výboru pro bezpečnost pražského zastupitelstva, má jasno: k dalším restrikcím není důvod – a nyní snad postačí pro první dny posílit služby strážníků, kdyby se vyskytly nějaké problémy, a kontroly živnostenského odboru. Podobný přístup má i radnice Prahy 2. Štěpánek nicméně obtíže nečeká: jestliže se zákaz povedlo zavést v jiných západoevropských městech, není důvod, aby to v Praze bylo jinak.

Zájemci se najdou

Pro Prahu 7 by se naopak nová vyhláška jevila zajímavě. Nyní zde plánují komunikovat s provozními restaurací, kde bude opakovaně docházet k porušování nočního klidu, a pohrozit jim, že pokud na to nedohlédnou, je před jejich provozovnu už nyní možno zakázat konzumaci alkoholu.

„Vyhláška o zákazu kouření by v takovém případě mohla být ještě silnějším nástrojem,“ uvedl za radnici Martin Vokuš. Podobnou myšlenku neodmítá ani Praha 6. „Z principu bychom se podobným debatám nebránili,“ uvedl mluvčí Martin Churavý.