Kontroverzní plán náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka na zákaz vjezdu kamionů do celé Prahy se odkládá. Podle Dolínkových původních vyjádření měl začít platit od začátku nového roku, to se však už zcela jistě nestihne.

Změnila se situace kolem původního problému 

Je také otázkou, jestli celý plán nakonec vedení města nezahraje do ztracena. Výrazně ho totiž kritizuje zastupitelská opozice, dopravci i obce a města kolem Prahy. Změnila se také situace kolem původního problému, který Dolínka k přípravě zákazu vedl dostavby jihovýchodní části Pražského okruhu, takzvaného úseku 511.

„Od ledna zákaz kamionů platit nebude," potvrdil Dolínek Pražskému deníku s tím, že do konce roku by měl být teprve připraven návrh možného opatření, o kterém se poté bude dále jednat například se Středočeským krajem, policií nebo zástupci nákladní dopravy.

S plánem na zákaz vjezdu kamionů přišel Dolínek 

„Tempo přípravy jsem přibrzdil i s ohledem na Středočeský kraj. Potřebovali jsme se také podívat na to, jaký bude vývoj kolem nových dopravních staveb kolem Prahy," doplnil Dolínek s odkazem na pokračování dostavby Pražského okruhu.

Právě v souvislosti s tím, že vláda vyřadila takzvaný úsek 511 vnějšího městského okruhu ze seznamu prioritních staveb pro posouzení EIA, Dolínek začátkem června s plánem na úplný zákaz vjezdu kamionů s délkou přesahující dvanáct metrů do metropole přišel.

Se zákazem vedení magistrátu počítá 

Náměstek i přes zdržení trvá na tom, že omezení v nějaké podobě v první polovině příštího roku projde. „Určitě chci, aby to bylo v prvním pololetí příštího roku, jen jsem chtěl kolegům dát více času k tomu, aby mohl probíhat dialog," vysvětlil. Je však otázkou, jestli se to skutečně stane a jestli nebude i pro vedení města lepší, pokud se jednání zdrží či úplně zablokují.

Návrh totiž od počátku provází drtivá kritika ze strany opozičních zastupitelů, dopravců sdružených v organizaci ČESMAD BOHEMIA a zejména obcí a měst na jihovýchod od Prahy. Starostové Říčan a Úval už dokonce ohlásili, že pokud Praha průjezd kamionů zakáže, přistoupí ke stejnému kroku.

Opozice: Pokud šlo o manévr, byl úspěšný

„Celé to je hloupost. Nedovedu si představit, že by to bylo možné udělat, protože Praha už má zákaz vjezdu kamionů tam, kde to lze, a zakázat kamiony na komunikaci, která v současnosti nahrazuje nedostavěný Pražský okruh, mi nepřipadá možné," shrnul námitky oponentů bývalý náměstek primátora pro dopravu Jiří Nouza z TOP 09. Zároveň však připouští, že pokud šlo o to dohnat stát k akci, měl Dolínkův postup v souvislosti s dostavbou vnějšího městského okruhu výsledky.

„Pokud to byla nátlaková akce, tak panu náměstkovi tleskám. Výsledek to mělo minimálně ve vytvoření vládní pracovní skupiny," odkázal Nouza na to, že od začátku června se magistrátu podařilo s vládou vyjednat vznik pracovní skupiny, která se má zaměřit na co nejrychlejší dostavbu úseku 511. Podle vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky by měla výstavba začít do konce roku 2019.

Čtěte také: Pět obcí z Kladenska vytlačilo kamiony ze svých silnic