S diagnózou Tuberkulózy byl v minulých dnech přijat do pražské Thomayerovy nemocnice žák druhého stupně základní školy v Jeremenkově ulici v Praze 4.

Ředitel školy obeslal všechny rodiče žáků školy uklidňujícím dopisem, vrstevníci i učitelé chlapce ale půjdou raději na testy.

Chlapec kašlal krev

Symptomy nákazy postiženého žáka se objevily během ozdravného pobytu v rekreačním zařízení Vápenka v Krkonoších, vlastněném Prahou 4. Chlapec v noci tak silně kašlal, že probudil své spolužáky. Ti si všimli, že kašle krev a zavolali záchranku.

Chlapec byl původně ošetřen v trutnovské nemocnici, následně byl převezen do pražské Thomayerovy nemocnice. „Mohu potvrdit, že jsme hospitalizovali chlapce nakaženého tuberkulózou. V nemocnici bude léčen dva až tři měsíce, další tři až čtyři měsíce se bude léčit ambulantně. Po dobu jeho pobytu a léčení v nemocnici mu nejsou povoleny žádné návštěvy,“ informovala Deník mluvčí nemocnice Martina Štanclová.

Nejedná se o infekční typ

„V Thomayerově nemocnici jsme se informovali na stav malého pacienta. Podle ošetřujícího lékaře se nejedná o infekční, tedy otevřený typ tuberkulózy. Děti, které přišly do styku s nemocným, se tento pátek podrobí testu na protilátky a takzvanému snímkování,“ uvedla místostarostka Prahy 4 Ivana Staňková (ODS) s tím, že po uplynutí inkubační doby se testům 14. dubna podrobí celá škola včetně personálu.

„Hygienická stanice hlavního města Prahy nenařídila žádná další opatření, protože podle jejího vyjádření se nejedná o epidemii. Případ bude nadále řešit poliklinika na Budějovickém náměstí. Provoz školy ani rekreačního zařízení není potřeba podle odborníků omezovat,“ zdůraznila Staňková. Rekreační zařízení Vápenka bylo nicméně na základě doporučení hygieniků desinfikováno.

„Kromě tuberkulinové zkoušky a rentgenu plic spolužáků nemocného žáka a pozdější tuberkulinové zkoušky všech žáků a personálu školy nenastanou žádná další opatření, jako karanténa nebo omezení provozu školy,“ píše ředitel školy René Čermák ve svém dopisu, který zaslal všem rodičům žáků školy.

  • Ročně onemocní tuberkulózou zhruba sto třicet obyvatel hlavního města. Podle statistik si tak Praha drží mezi ostatními kraji v počtu nových případů primát.
  • Nakazit vysoce infekční nemocí se přitom může kdokoliv například při cestě tramvají. Podle řady specialistů ale není třeba důvod k panice, protože takových případů je minimum a nákaza zpravidla vypukne teprve poté, co je člověk s nemocným v úzkém kontaktu minimálně čtyři hodiny.
  • Tuberkulózu většinou přenášejí bezdomovci nebo cizinci, kteří žijí v Praze ilegálně.
  • Podle přednosty kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice profesora Jiřího Homolky existuje několik typů nemoci. Nejnakažlivější formou, a to takovou, že pacient bakterie vykašlává ve velkém množství, trpí v republice zhruba třetina pacientů. Loni byla zjištěna v 246 případech z 814 nových pacientů. Padesát šest lidí nemoci podlehlo.
  • U zhruba deseti pacientů ročně se rovněž objeví bakterie, které jsou rezistentní vůči jakékoliv léčbě. Ti pak mohou až roky ležet na speciálním oddělení Thomayerovy nemocnice v Krči.Tady panuje zvláštní režim, a pacienti se mezi sebou nemohou ani navštěvovat, vzduch z jejich pokojů se navíc musí přísně čistit.