Zajíčková ve svém profilu uvádí, že je „matka, manželka, ředitelka školy, podnikatelka i středoškolská pedagožka“. Jenže teď se zdá, že toho všeho je na jednoho člověka až příliš.

Současná starostka před patnácti lety založila Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha. V roce 2013 soukromá škola získala ve výběrovém řízení od městské části do desetiletého pronájmu školní budovu po zrušené „základce“ v Plzeňské ulici. Výše nájmu činila 55 tisíc korun měsíčně a součástí smlouvy byla opce na její prodloužení až do roku 2033.

Ilustrační foto.
V Košířích se našlo řešení. Radnice obstará dětem dočasnou školní budovu

Zajíčková se po komunálních volbách v roce 2018 stala nejprve radní pro školství a o rok později usedla do křesla starostky místo odvolaného Daniela Mazura (Piráti), takže na dodatku ke zmíněné smlouvě už vystupuje za obě strany. Až od letošního dubna figuruje jako jednatel gymnázia její syn Šimon Zajíček. V květnu na možný střet zájmů poukázal mimo jiných otevřeným dopisem také advokát Václav Láska (SEN 21), senátor za Prahu 5.

Vzniklo další „sousedské“ hnutí

Starostčina kauza dokonce vedla ke vzniku uskupení Praha 5 sobě, které založil Pavel Světlík, zastupitel hlavního města za „sousedské“ hnutí Jana Čižinského. „Tohle určitě není ta nová politika, která má naší zemi přinést novou a lepší budoucnost. A vedení opozičních stran? Vůbec je to nezajímá,“ uvedla magistrátní Praha sobě k dění na smíchovské radnici.

Tlak na Zajíčkovou zesílil hlavně proto, že zejména v Košířích panují dlouhodobé obavy o dostatek míst pro školáky. Hrozilo dokonce, že se o ně bude muset losovat. Obyvatelé si peticí vynutili na konci června mimořádné jednání zastupitelstva. „Věřím, že diskuse ujistila rodiče, že místa ve školách jsou a budou,“ hodnotila Zajíčková s tím, že Světlík a spol. na schůzi předvedli „politickou exhibici představitelů nových lokálních kandidátek“.

Láska: Argumentace jako Babiš

Praha 5 plánuje výstavbu nové školní budovy v ulici V Cibulkách – Na Výši, nebo u ZŠ Nepomucká. Mezitím poslouží dočasné třídy v areálu Tellus developera YIT a „rodinné“ gymnázium Zajíčkových také může uvolnit kapacity pro nejmenší žáky. V budoucnu mohou díky memorandu pomoci také další firmy, které na území městské části staví. Podle informací Pražského deníku jedná vedení městské části o nové škole třeba v lokalitě Waltrovka.

Na Láskovu kritiku odpověděla starostka už v polovině května zveřejněním právní analýzy od kanceláře Havel & Partners, podle níž Zajíčková ve střetu zájmu není. Stačí, když se nezúčastňuje konkrétních hlasování. „Musím konstatovat, že dokument je postaven na stejných argumentech, na základě kterých tvrdí i Andrej Babiš, že není ve střetu zájmu,“ přirovnal senátor starostku k premiérovi, šéfovi hnutí ANO a majiteli Agrofertu.

Zajíčková podle svých slov však čelí útokům kvůli „sebezviditelňování několika politických oportunistů“ před dalšími komunálními volbami. Senátor Láska totiž nedávno oznámil, že hnutí SEN 21 hodlá rovněž kandidovat.

Zajíčková: Školství jako rukojmí kampaně

„Pánové Světlík a Láska šíří dezinformace a lži, které zcela programově vyvolávají paniku mezi místními rodiči a pošpiňují moje dobré jméno,“ napsala starostka Pražskému deníku. „Není pravda, že by úřad školní kapacity neřešil. Jasnou představu o rozvoji školních kapacit má díky zpracované demografické analýze i do budoucna,“ dodala.

Zajíčková navíc potvrdila, že nebude bránit případnému ukončení nájemní smlouvy s „jejím“ gymnáziem, pokud se pro toto rozhodnutí najde politická podpora. „Ale mrzí mě, že právě školství se v naší městské části stalo rukojmím útočné předvolební kampaně.“

Představení pražské kandidátky koalice SPOLU se na Petříně konalo v sobotu 1. května 2021.
Už je jasno. Koalice SPOLU představila na Petříně pražskou kandidátku

Starostka má ovšem ještě jeden problém týkající se říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. Zajíčková je na osmém místě pražské kandidátky Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). Koalice od začátku roku za kampaň podle transparentního účtu politických stran zaplatila už 14 milionů korun reklamní agentuře Nordeko, kde pracuje další syn Matěj Zajíček. S firmou však spolupracují občanští demokraté už dlouhá léta. 

Hlavou rodiny je pak Zdeněk Zajíček. O členovi pražské ODS se spekuluje, že by mohl být příštím kandidátem na primátora. Zatím je šéfem nejsilnějšího opozičního zastupitelského klubu.

„Naplno se věnuji povinnostem starostky městské části. Řeším zdejší bezpečnost, kvalitu vzdělávání a budoucí rozvoj pomocí Strategie 2030+, která byla na posledním zastupitelstvu úspěšně a beze změn schválena i opozičními zastupiteli. Nordeko může mít jako reklamní agentura pestrou škálu klientů. Nicméně žádné detaily jejích aktivit mi nejsou známy,“ sdělila na Zajíčková na dotaz Pražského deníku.