Tihle ušáci opravdu potřebovali pomoc. Již v pondělí se ovšem ochranáři museli začít starat i o zajíčka, který by se bez lidské péče klidně obešel. Přivolala je paní z Černošic, že si všimla zajíčka sedícího bez hnutí v trávě u chodníku – a chtěla pro něj udělat to nejlepší: vzala si ho na několik hodin domů…

To je chyba – a mládě bylo z přírody odebráno zbytečně, upozorňuje Zítek. Vrátit ho na místo nálezu už nebylo možné. Ochránci přitom radí: na zdravé zajíčky nesahejte; nanejvýš, pokud jim hrozí nebezpečí, je na dřívku či lopatce odneste o kousek dál, kde si je matka bez problémů najde. Pokud malý zajíc skončí v záchranné stanici, jeho vyhlídky na přežití jsou nejisté. Zhruba padesát na padesát! Umělý odchov malých zajíců je náročný – a ne vždy se povede.

Kachny nyní zakládají rodiny 

V posledních dnech všímavé Pražany vzrušují také „podivně" se potulující divoké kachny. Vždy je to stejné: kačer s kachnou se objeví tam, kde by je lidé nečekali. Třeba ve středu na trávníku mezi paneláky v Modřanech, ve stejný den také na chodníku u frekventované Radlické. Odborníci ovšem uklidňují: v téhle době je celkem běžné. Kachny nyní zakládají rodiny – a hledají vhodná místa pro hnízda. K vidění jsou tedy i v opravdu neobvyklých lokalitách.