Vyplývá to z ankety ČTK mezi školami. Zájem o ubytování na kolejích letos oproti předchozím rokům stoupl například podle Útvaru ubytovacích služeb Univerzity Karlovy (UK). Kapacity kolejí vysokých škol v Praze jsou již plně obsazeny kromě UK také na Vysoké škole ekonomické i Českém vysokém učení technickém (ČVUT).

Jednolůžkový pokoj na kolejích stojí většinou kolem 4300 korun za měsíc. Koleje ovšem nabízí různé kategorie ubytování. Kromě počtu lůžek a kvality pokoje závisí cena i na umístění v Praze a délce ubytování.

V posledních letech v Praze roste i poptávka studentů po pronájmech

Nejčastěji chtějí třípokojové byty, které si pak pronajme čtyři nebo pět studentů dohromady. V Praze je však nájemních bytů nedostatek. Průměrný měsíční nájem takového bytu v Praze činí až 15.000 korun a dalších až 5000 korun jsou poplatky za energie.

Zájem o ubytování se oproti loňsku zvýšil i na kolejích Masarykovy univerzity v Brně. Momentálně jsou plné. Někteří studenti asi změnili názor i kvůli cenám nájemního bydlení v Brně, které meziročně vzrostly. Kolejné na univerzitě se pohybuje zhruba od 1600 do 4000 korun podle počtu lůžek, kvality vybavení a lokality. Průměrné ceny pronájmu soukromého bytu v Brně podle serveru RealityMix stouply od loňského září o 9,5 procenta na 230 korun za metr čtvereční na měsíc. Například pronájem bytu o 80 metrech čtverečních by tak stál měsíčně 18.400 Kč. Ne všichni pronajímatelé jsou navíc ochotní studenty ubytovat.

Nárůst zájmu o koleje zaznamenala i třeba Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Má již obsazeno asi 93 procent kapacity, kdežto loni ve stejnou dobu to bylo 88 procent. "Jedním z důvodů je i velký počet zahraničních studentů, kterých k nám hlavně díky programu Erasmus míří na zimní semestr kolem 600," uvedla mluvčí univerzity Petra Halíková. Ceny ubytování na ostravských kolejích se různí podle typu a stavu pokojů, takže lze bydlet už za 2000 korun za měsíc.

Zájem někdy převyšuje kapacitu kolejí

Na Univerzitě Hradec Králové (UHK) nebo Vysoké škole polytechnické v Jihlavě (VŠP) zájem o ubytování převyšuje kapacitu tamních kolejí. Mnozí studenti také využívají pronájmů bytů ve městech, ale například podle Andrey Králové z hradecké firmy Palace Reality je nabídka omezená. Naopak v Jihlavě je podle mluvčího VŠP Tomáše Obruby nabídka ubytování v soukromí dostatečná.

Zájem o místa na kolejích olomoucké Univerzity Palackého je letos podle tamní správy kolejí a menz srovnatelný s předchozími lety. Už několik dní před zahájením akademického roku měly koleje všechny pokoje obsazené. Podobně i na kolejích ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně zůstává zájem stejný jako v minulém roce. Stoupá ale zájem o jednolůžkové pokoje. Koleje Univerzity Pardubice jsou před začátkem akademického roku také obsazeny. Nabídka ubytování s poptávkou jsou podle školy vyrovnané.

Středočeští vysokoškoláci v Kladně a Mladé Boleslavi často využívají spolubydlení v pronajatých bytech, protože koleje přímo ve zmíněných městech k dispozici nemají. Bydlení je vyjde měsíčně od 3000 korun výše. Také ale do škol běžně dojíždějí. V Kladně působí Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT a v Mladé Boleslavi Škoda Auto Vysoká škola.