Z Malostranského náměstí nedávno rozhodnutím Prahy zmizelo parkoviště. Otevřel se tak prostor pro pořádání setkání, výstav nebo projekcí. Mělo by jít ale o nekomerční program. Pořadatelé se s nápady mohou hlásit prostřednictvím webového dotazníku.

Panelová výstava i letní kino 

Po výstavě AVU budou následovat mimo jiné panelová výstava Galerie hlavního města Prahy na téma umění ve veřejném prostoru, letní kino němých filmů, v září sousedská slavnost Zažít město jinak a Setkání dobrovolníků a dobrovolnických organizací.

Na náměstí přibyly stolky a židle, k dispozici je tu 23 stolů a 90 židlí. V plánu je instalace odpadkových košů a stojanů na kola. „Větší zásahy do podoby náměstí a jeho vybavení v tuto chvíli neplánujeme. To by mělo být součástí realizace vítězného architektonického návrhu," uvedla Kolínská. Odborná porota v září 2014 v mezinárodní soutěži vybrala návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. Obnova náměstí by měla začít v roce 2018.

Zatím ve zkušebním provozu 

Do konce roku bude provoz na náměstí fungovat ve zkušebním provozu. Následně město fungování vyhodnotí a rozhodne, jak dál místo spravovat a jaká pro něj stanovit pravidla. Následovat bude podle Kolínské podobný koncept pro Mariánské a Palachovo náměstí a pro dolní část Václavského náměstí.

S odstraněním parkoviště z Malostranského náměstí nesouhlasili někteří poslanci, kteří tam až dosud parkovali. Se Sněmovnou bude Praha o náhradní možnosti parkování jednat.

Čtěte také: Historické náměstí oživí sochy studentů