Frontu pravidelně obcházejí administrativní pracovníci a rozdávají lidem potřebné dotazníky k vyplnění, čímž se uspíší čekání uvnitř, kde se podává očkovací látka Janssen od společnosti Johnson & Johnson, které postačí jedna dávka.

„Přišel jsem v osm ráno a na řadu jsem se dostal až v 10 hodin. Očkování jsem odkládal, no vlastně jsem to vůbec neřešil, covid a ty věci okolo šly tak nějak mimo mě. Pokud chcete vést normální život, už nemáte asi jinou možnost než se očkovat,“ svěřil se Pražskému deníku dvaadvacetiletý Martin Kolář z Prahy.

„Já jsem čekala asi hodinu a pak jsem ještě další čtvrt hodiny strávila uvnitř. Moji rodiče sem šli ve středu, když byl státní svátek a stáli tu tři hodiny,“ oznámila další z čekajících

Setkání sochaře Federica Díaze s novináři k odhalení jeho nové sochy nazvané Na Horu.
PODÍVEJTE SE: Na Bořislavce vyrostlo sousoší vytvořené roboty

Centrum provozuje Fakultní nemocnice Bulovka, podle její mluvčí Evy Libigerové nejvíce času zabere administrativa. „Posílili jsme technnicko-hospodářský tým pracovníků o další čtyři, díky tomu stihneme odbavit více zájemců,“ sdělila Libigerová.

Kapacita je podle ní na hraně kvůli nedostatku místa v budově Správy železnic. „Místo je hodně exponované a není tam prostor. Očkovací tým tvoří jeden doktor a dvě sestry, těch ale více už být nemůže,“ vysvětlila Libigerová. 

Zájem o vakcínu strmě narostl

Dle jejích slov počet zájemců o vakcínu v posledních dnech strmě narostl, ve středu zde injekci dostalo 405 lidí, přičemž kapacita je koncipovaná okolo pěti set denně. Otevírací doba je každý den od 7 hodin ráno do 19 hodin večer a prodlužovat se nebude.

Zato ve druhém pražském velkém očkovacím centru bez registrace, v obchodním domě Chodov, se prakticky nečeká. Podává se zde dvoudávková vakcína Pfizer, otevírací doba je od 10 hodin ráno do 20 hodin, o víkendu do 19 hodin.

Ve čtvrtek dopoledne ve frontě postávalo jen pár lidí. „Přišel jsem ráno, to byla fronta trochu větší a čekal jsem jen čtvrt hodiny, během té jsem vyplnil dotazník, šel dovnitř a během chvilky měl vše za sebou. Musím jim pochválit organizaci,“ řekl Pražskému deníku jeden z mužů, kteří po podání injekce odpočívali v pohodlných křeslech obchodního centra.

„S manželkou jsme řešili, jestli se půjdeme nechat naočkovat, nakonec jsme to spojili s nakupováním a přišli sem na Chodov a rovnou jsme se domluvili i na druhou dávku za čtrnáct dní,“ doplnil další z očkovaných. Centrum by mělo být v provozu až do konce roku, denně tu zvládnou podat maximálně tisíc dávek. Provozuje ho Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).

„Zájem o očkování v Očkovacím centru Chodov vzrostl již před několika týdny, souviselo to nejvíce s nárůstem covid pozitivních pacientů a také s mimořádnými opatřeními,“ sdělila mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová. V minulých týdnech zde proto opět posílili personál.

Podle Šenkýřové se zájem nyní vrací na úroveň letních měsíců, zejména července, kdy zde očkovali denně přes tisíc osob. „Největší zájem bývá v pátek a sobotu. A stabilně v posledních týdnech přichází do očkovacího centra v průměru 40 procent lidí pro první dávku očkování,“ popisuje Šenkýřová.

Celkem zde od 12. července podali přes devadesát tisíc dávek vakcíny.