„ČEZ eviduje větší počet zájemců, kteří podali nabídku. Konkrétní počet ovšem sdělit nemůžeme, abychom nenarušili soutěž. Na konci oznámíme vítěze, cenu i počet uchazečů. Počítáme s tím, že by to mohlo být v polovině února," řekl Novák.

Nevyžádanou nabídku může podat někdo jiný 

Městská část Praha-Libuš, na jejímž území byty jsou, podle Nováka ještě může podat nevyžádanou nabídku. „Může tak učinit kdykoliv do okamžiku, kdy bude oznámeno přijetí nejvýhodnější nabídky. Všechny kroky, které je k tomu potřeba udělat, se dají stihnout v řádu několika dnů, maximálně jednotek týdnů. Prostor je tedy dostatečný. Nevyžádanou nabídku může pochopitelně podat i kdokoliv jiný," dodal s tím, že případný zájemce by musel uhradit milion korun.

Podle Koubka to ale není tak jednoduché, s Novákovým tvrzením nesouhlasí a výzvu k podání nevyžádané nabídky označil za účelovou. Radnice musí požádat o peníze magistrát a jejich přidělení musí schválit pražští zastupitelé.

Podle Koubka je řízení netransparentní 

„Podle zákona to tak musí být. Navíc na svolání městského zastupitelstva nemám žádný vliv. Pokud by ale zasedlo a půjčku schválilo, pak musí ještě zasednout zastupitelstvo městské části a navíc musí být vše vyvěšeno po zákonem danou lhůtu na úřední desce," řekl Koubek.

Tím, že firma ve středu nesdělila počet zájemců o koupi, je podle Koubka celé řízení netransparentní. Navíc tvrzení ČEZ jsou prý protichůdná. „Proč ČEZ tvrdí, že se Praha-Libuš může přihlásit s veřejnou nabídkou, když ještě v pátek tvrdil, že nemáme zajištěné financování?" uvedl.

Radnice vyžadovala více času 

ČEZ nabízí více než 700 bytů v odhadní ceně 1,2 miliardy. Hlavní město koncem listopadu rozhodlo, že radnici městské části Libuš bezúročně půjčí peníze, aby mohla byty koupit.

Radnice vyžadovala k takovému kroku více času. To je podle Nováka nepřípustné. „Soutěž by se tím výrazně narušila. Zájemci složili desítky milionů na kauci, tyto prostředky by nemohli používat. Navíc by jim unikaly další příležitosti. V případě odložení soutěže by nás mohli soudně popotahovat," řekl.

Způsob prodeje kritizovali i někteří poslanci 

Iniciativa Moje Písnice podala minulý týden žádost o zrušení soutěže jakožto diskriminační, netransparentní a chybně připravené. „V přípravě je rovněž řada dalších právních kroků," uvedl mluvčí iniciativy Ondřej Václavík. Způsob prodeje bytů kritizovali někteří poslanci a politici, naposledy ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Předmětem prodeje je dále bytový dům v Bělocerkevské ulici v Praze 10. Nájemníci tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty odkoupit.

Čtěte také: Ministryně Marksová nesouhlasí se způsobem prodeje bytů ČEZ