Program sponzorování a adopce zvířat byl v pražské zoologické zahradě spuštěn koncem devadesátých let a podle mluvčího Zoo Praha Lubora Macha výmluvně kopíruje zájem veřejnosti o zvířata i dění v zahradě. „Téma nejvíce podporovaných a lze tedy předpokládat, že i nejoblíbenějších zvířat, je potřeba rozdělit na dvě oblasti,“ tvrdí.

Udělejte radost zvířatům, přineste jim suché pečivo či jablka
Nemáte plány na víkend? Udělejte Ježíška zvířatům v zookoutku v Malé Chuchli

Sponzoring či adopce 

První oblastí je sponzoring zvířete, kdy lidé poskytnou libovolnou částku od 100 korun výše na jakékoli zvíře chované v zoo v Troji. Druhou je pak adopce zvířete, kde je částka od jednoho do padesáti tisíc. „Částka vyjadřuje symbolicky náročnost daného chovu, u všech druhů je proto pevně stanovena,“ vysvětluje mluvčí.

Aktuálně se tak na pomyslném vrcholu žebříčku s nejvíce sponzory objevují sloni a hroši. „Pražské gorily jsou trochu překvapivě až na pátém místě,“ konstatuje Mach.

Velkého Richarda převzal generálmajor Ing. Jaromír Šebesta, velitel Vzdušných sil Armády České republiky za dlouhodobou pomoc a podporu při zajišťování transportů koní Převalského do Mongolska v rámci projektu Návrat divokých koní.
Pražská zoo oslavila Den sponzorů. Rozdala ceny Richard

Adopce a sponzoring zvířat v pražské zoo. Infografika.Zdroj: Redakce

Důležité jsou vzhled zvířete a jeho projevy 

Žebříček adoptovaných druhů zvířat pro změnu ovládly ty druhy zvířat, které jsou z finančního hlediska dostupné a zároveň splňují atributy důležité pro návštěvnickou veřejnost. „V zoo tyto druhy pracovně označujeme souhrnným názvem plyšáci,“ uvedl. Mezi plyšáky tak patří například kočkovité šelmy, opice, poloopice a lidoopi, lachtani nebo žirafy.

„Lze ale mezi plyšáky zahrnout i dikobraza nebo tučňáky Humboldtovy, jejichž roztomilost boduje u všech,“ doplnil mluvčí s tím, že je více než patrné, jak velký vliv má vzhled zvířete a jeho projevy. Ty jsou podle něj velmi důležitým podnětem, kterým se milovníci zvířat řídí.

Šestimetrovou jedli v Zoo Praha zdobí známé Ladovy motivy.
V pražské zoo už mají vánoční strom. Zdobí ho Ladovy motivy

Překvapivé je podle Lubora Macha to, kdo je úspěšným soupeřem plyšáků. „Je to různá drobotina, které interně říkáme havěť,“ říká Mach. Do této skupiny patří švábi, pavouci, žáby nebo všemožní plazi.

V sobotu se uskuteční v Zoo Praha oslava prvních narozenin slůněte Rudiho.
V pražské zoo oslaví o víkendu své první narozeniny slůně Rudi

Drobná zvířata adoptují hlavně děti 

„Tuto kategorii nelze co do oblíbenosti podceňovat, boduje zejména u dětí a mládeže,“ vysvětlil mluvčí zoologické zahrady s tím, že jakmile se tyto druhy objeví v adopční kampani na billboardech, budí sice u dospělé populace, trpící nejrůznějšími fobiemi, rozporuplné reakce nebo dokonce pohoršení, ve finále jsou však tato zvířata v konečném hodnocení kampaně vždy úspěšná.

Zoo Praha se může pyšnit mládětem guerézy pláštíkové.
Pražská zoo přivítala nový přírůstek. Mládě guerézy pláštíkové