Dvacítka pracovníků bude schopna obsloužit až 220 klientů denně. Studenti se musejí objednat na telefonním čísle 974 820 680 nebo přes studijní oddělení svých fakult. Nápor se očekává především na začátcích každého semestru. „Na Univerzitě Karlově studuje s výjimkou studentů ze Slovenska 3500 cizinců, ale jsou v tom i lidé ze zemí EU. Ta kapacita je dostatečná," řekl rektor UK Tomáš Zima.

Podobný projekt od loňska funguje na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Velmi se to osvědčilo, bylo to chváleno ze všech stran. Studenti tvoří velkou kapacitu a je to výhodné pro stát i pro vysoké školy," uvedl náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti Jiří Nováček.

Pražští studenti mohou celou žádost o pobyt vyřídit na jednom místě s pracovníky specializovanými na studentskou problematiku. „Jedná se o skupinu lidí, kteří studují čtyři, pět nebo v případě medicíny i šest let a chodí opakovaně. Je lepší, když ten prostor je kultivovaný," dodal rektor Zima. 

Na vytvoření pracoviště se Univerzita Karlovy a ministerstvo vnitra dohodly loni. Univerzita pak vyhledala vhodné prostory, které ministerstvu poskytla zdarma. Provoz pracoviště bude hradit ministerstvo vnitra, které by ale jinak muselo tuto agendu provozovat na jiném místě. Pracoviště bude v provozu od pondělí do čtvrtka od 8 do 16 hodin, v pátek od 8 do 12 hodin.