Deset let pronajímal NPÚ palácové zahrady soukromým firmám. Smlouvy byly pro památkáře nevýhodné, protože roční nájem v řádu statisíců korun nestačil ani na opravy. Firmy přitom vydělávaly na krátkodobých pronájmech za svatby a společenské akce miliony. Nové vedení památkového ústavu proto smlouvy ukončilo.

„Porostou nám sice náklady na údržbu, ale budeme mít čtyři až pět milionů korun z pronájmu,“ říká ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Stejně jako je tomu u hradů a zámků, i pražské zahrady teď budou nově v péči kastelána. Tuto funkci převzala Helena Doubková, podle níž budou k pořádání oslav a večírků zvány soukromé subjekty.

V zahradách se ale uskuteční i řada akcí pro širokou veřejnost, vedle výstav a ochutnávek vína z místních vinic to budou hlavně koncerty. NPÚ chce k pořádání hudebních produkcí oslovit zavedená hudební tělesa i studenty konzervatoře. Pro večerní program bude sloužit Ledeburská zahrada, kam se vejde na 250 sedících diváků. V létě bude program patřit oslavám barokní hudby a opery. V zahradách by se také mělo podávat občerstvení.

Zelená historie

Zahrady byly vybudovány v renesančním slohu v 16. století, kdy postupně ztratily svou obrannou funkci hradby na jižním svahu hradčanského vrchu, a proto byly částečně zbourány. Malé užitkové zahrady postupně zanikly a na jejich místě začaly vznikat zahrady velké. V roce 1580 tak vznikla Malá Fürstenberská zahrada, dalšími byly Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská a Kolowratská. Po zpustošení Švédy v roce 1648 byly obnoveny již v barokním slohu, s terasami, plastikami, monumentálními schodišti, kašnami a vodotrysky.

Vstupné do Palácových zahrad pod Hradem činí letos 80 korun, což je méně, než před deseti lety. Zato bude prodloužena otevírací doba a v letních měsících bude otevřeno až do 21 hodin. Zahrady jsou oázou klidu uprostřed velkoměsta a jejich terasy nabízejí překrásný výhled na malostranské střechy a panorama celého města.

Čtěte také: Zahrady Pražského hradu si přišly prohlédnout tisíce lidí