Komunitní pěstování baví obyvatele hlavního města rok od roku víc, a tak přibývá i osázených pozemků. V Praze je už několik desítek zahrad ve vnitroblocích, osázených předzahrádek na sídlištích a loni se objevily první záhony i v samém historickém centru města u dětského hřiště v ulici Za Haštalem. Místní si v zahrádkách pěstovali bylinky a rajčata.

„Díky loňskému zájmu o pilotní projekt jsme se rozhodli rozšířit počet zahrádek na tři. Na Starém Městě navážeme na lokalitu v sousedství dětského hřiště Za Haštalem, v případě Malé Strany vznikne zahrádka v rámci komunitního centra Kampa. Na Novém Městě půjde o zahradu V Jirchářích,“ prozradil místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek.

Záhony v pytlích  

Jako náhrada za klasické záhonky posloužily už loni pytle se zeminou, usazené na dřevěných paletách. Každý z nich nabídl asi metr čtvereční plochy k osázení. Jejich pořízení zajistila radnice, stejně jako na konci sezony jejich úklid.

Stejné to bude i letos. Na třech zahradách bude zatím hospodařit asi čtyřicítka obyvatel první městské části. „Slavnostní zahájení nové pěstitelské sezony proběhne v první polovině dubna,“ avizoval Hodek.

Zahradnické nářadí k dispozici 

Okopávat a sít se už začalo v Pralese, což je zahrada zřízená Lesy hlavního města Prahy ve Kbelích. „Je výjimečná tím, že kromě venkovních pěstebních květináčů a záhonů nabízí zájemcům i možnost pěstování ve vnitřních prostorách komunitního foliovníku. V něm se pěstitelská sezona výrazně prodlouží,“ popsala mluvčí Lesů Petra Fišerová.

Zájemci za jeden venkovní záhonek o rozloze zhruba dva metry zaplatí za sezonu 450 korun. K dispozici jim je zahradnické nářadí, pracovní stoly a kompostér. „V areálu mohou využít také venkovní ohniště a malí pomocníci i dětské hřiště,“ doplnila Fišerová.

Budoucnost zahrádek

Několik nových zahradnických ploch plánuje v tomto roce zřídit i čtvrtá městská část. Loni jich na jejím území vzniklo pět. „Dodáváme v určitých intervalech zeminu, všechno ostatní je na týmu sousedů,“ popsala před časem místostarostka Prahy 4 Iva Kotvová.

Pomoc při zakládání zahrádek nabízí mimo jiné sdružení Kokoza z Prahy 4. „Zájem je obrovský a rok od roku roste. Problém je většinou ve volných pozemcích, kterých po Praze není mnoho,“ řekla Radka Pokorná z Kokozy. Do budoucna má podle ní velký potenciál zahradničení na střechách. Při hledání nejbližší zahrady lze využít třeba interaktivní mapu sdružení Kokoza.