Tento velmi lukrativní pozemek svého času začal zajímat developery. Což je rovněž počátek tvrdého boje, zda zahrádkářská kolonie ustoupí bytové zástavbě nebo magistrát dodrží své někdejší rozhodnutí lokalitu ponechat nedotčenou.

„Zarazila mě nekorektnost Rady hlavního města, jak najednou své rozhodnutí změnila. Tedy nepodpořit prodej pozemku zahrádkářům, ale navíc radní Eva Vorlíčková chtěla prosadit i změnu územního plánu s úmyslem tuto plochu změnit na plochu stavební, " uvedl František Švarc, starosta Vinoře.

Výdělek by byl vlastně prodělek

Nabízí se tak úvaha, že lukrativní pozemky ve Vinoři by měly mít i mimořádně výhodnou cenu. Původní nabídka developerů byla 50 milionů korun. Pozemky totiž vlastní magistrát, radnice ve Vinoři je jejich správcem. Z inkasa by tedy měla mít prospěch i vinořská radnice, která by tak mohla realizovat kýžené projekty. Například stavbu školní kuchyně, která podle radnice představuje částku téměř sedmi milionů korun.

„Úvaha je to sice pěkná, ale už méně pěkné by bylo, kdyby se do nových domů nastěhovala tisícovka lidí. Musela by se vystavět občanská vybavenost, což představuje další desítky milionů korun. Takže by prodej pozemků by byl pro naší městskou část ve skutečnosti obrovský prodělek," vysvětloval starosta František Švarc.

Zahrádkáři by mohli kšeftařit

Mnohem výhodnější je podle Švarce návrh pozemky zahrádkářům odprodat, radniční pokladna by tak získala potřebnou částku na školní kuchyni a relaxační zóna by navíc zůstala zachována.

„Tento argument zpochybňoval radní Miroslav Poche tím, že by zahrádkáři mohli záhy s pozemky kšeftovat a město by z toho vlastně nemělo žádný prospěch. Osobně tuto úvahu považuji za absurdní, protože letitá dřina zahrádkářů by určitě nevedla ke kšeftaření. Znám je přece velmi dobře," poznamenal starosta Švarc s tím, že potřebnou částku na školní kuchyni nechť tedy poskytne magistrát. Včetně dalších desítek milionů na občanskou vybavenost, kdyby si s vybraným developerem pražský magistrát takříkajíc plácl.

Vše nakonec vyřešil pronájem

close Starosta Vinoře František Švarc. zoom_in V argumentačním souboji nakonec přece jen vyhrál starosta Vinoře (na snímku). Jako správce pozemků je měl pravomoc pronajmout a tak i prý učinil. „Zahrádkářům radnice pozemky pronajala na 40 let a smlouvu budeme právě podepisovat," konstatoval spokojeně starosta s tím, že developeři s návrhem na změnu územního plánu mohou přijít až po čtyřech desetiletích.

Téměř stejnou dobu předtím totiž ležela nevábná skládka ladem. Kronikář František Filip o tom ví své. „Ve dnech pražského povstání, kdy fašistické Německo už i kapitulovalo, na skládku přiváželi a pohřbívali padlé německé vojáky. Krátce nato je ale exhumovali a tu hromadu mrtvol pak polili benzínem a zapálili," ohlédl se v čase František Filip.

Nápad, jak z této neutěšené hromady letitého odpadu vytvořit něco užitečnějšího, přišel v roce 1985. „Bylo to tehdy v rámci Akce Z, kdy se životní prostředí začínalo tak nějak zušlechťovat. Nicméně v každém případě se se skládkou udělala konečně velice dobrá a prospěšná věc," upozorňoval vinořský kronikář.

Metan ve studni zabil dva mladíky

Jenomže i tehdejší doba nadšeného zlepšování životního prostředí rovněž vyžádala lidské životy. „Při kopání studny poblíž skládky zemřeli dva mladí chlapci. V prohlubni se totiž jeden z nich nadýchal metanu a zemřel. Druhý pro něho do studny sestoupil a metan ho zabil taky," popisoval František Filip tragédii, která ve Vinoři snad nikdy nezůstane zapomenuta.

Nerve se jen pro své voliče

Nicméně stálou připomínkou toho, že se neutěšené prostředí přičiněním obětavé lidské ruky promění doslova a do písmene v kvetoucí zahradu, je dnes 44 členů zahrádkářského spolku. Prý již před aktuálním podepsáním smlouvy o pronájmu velmi spokojených.

„Nesnažil jsem se být hezký v očích zahrádkářů, kterých je přímo z Vinoře méně, než přespolních. Ani to nejsou moji voliči, mám-li být přesný. Jenomže se jedná o princip starosta je od slova starati se a tak to prostě dělám. A nevnímejte to ode mne jako lacinou reklamu. O životě toho už vím taky dost," konstatoval František Švarc.

Jen je mu prý trochu líto, že ve svém věku se už asi za čtyřicet let mezi zahrádkáře na diskutovanou lokalitu bývalé skládky nepodívá. „Dal bych jim otázku, zda by je dalších čtyřicet let zahrádkaření ještě bavilo," doplnil starosta.

Čtěte také: Pátý ročník soutěže o nejhezčí Dvorek roku má svého vítěze