„Jezdím tudy s kočárkem a s projížděním kolem zahrádky mám problém. Na rohu je totiž puklina, které se člověk jen obtížně vyhýbá. Mezi zaparkovanými auty a zahrádkou je navíc dost málo místa,“ říká Zuzana Červenková, která bydlí za rohem v ulici Národní obrany. Podobně zahrádka překáží i některým dalším místním obyvatelům, které Deník oslovil.

Zahrádka splňuje všechny normy

Podle radnice Prahy 6 jsou ale stížnosti ojedinělé. „Na zahrádku si stěžuje pořád jedna paní. Ta loni podala stížností dokonce několik. Letos jsme vzali její názor v úvahu a průchozí prostor chodníku kolem zahrádky už není jen 1,5 metru, jak stanovuje vyhláška, ale dokonce 1,8 metru. S tím souhlasil i majitel restaurace,“ říká vedoucí odboru dopravy Prahy 6 Dana Charvátová.

Vedoucí ujišťuje, že problém detailně zkoumala a po zvážení všech argumentů považuje stížnosti za neoprávněné. „Ulicí nechodí příliš lidí a prostor mezi zahrádkou a silnicí je dostatečný,“ dodala Charvátová.

„Plán architekta byl schválen úřady a respektuje všechny normy. Problém mohli mít loni s předzahrádkou nevidomí, takže jsme ji pro jistotu oplotili až na úroveň chodníku,“ říká majitel restaurace Ioannis Asarlidis. Ani on stížnosti lidí příliš nechápe a upozorňuje na praxi v jiných městech. „Například v Mnichově v létě kvůli zahrádkám vlastně neexistují chodníky. Podmínky v Čechách jsou o dost přísnější a my je plně respektujeme. Člověk, pro kterého je tak velký problém uhnout v chůzi o dva kroky stranou, si bude stěžovat na cokoli,“ myslí si Asarlidis.