Centrum města zdobí další opravený skvost. Deset teras, třicet pět metrů převýšení a tisíce květin. Po dlouhých letech chátrání se opravy dočkala Velká Fürstenberská zahrada v areálu pod Pražským hradem.

Vypadá podobně jako před půldruhým stoletím. „Rekonstrukce proběhla podle vzoru, jímž byl Langweilův model Prahy z poloviny 19. století,“ uvedl při slavnostním otevření primátor Pavel Bém. „Snažili jsme se zahradu připodobnit času jejího vzniku,“ řekl Bém. V areálu je vyhlídkový pavilon, dvě oranžerie a známá fontána se sochou Neptuna.

„Staré čínské přísloví říká, že kdo chce být šťastný den, nechť se opije, kdo chce být šťastný rok, ať se ožení. A kdo chce být šťastný celý život, nechť si pořídí zahradu. My jsme si pořídili zahradu,“ parafrázoval Bém lidovou moudrost z Dálného východu.

Byla tady džungle

Zatímco dnes jako před staletími zdobí prostory zahrady záhony s květinami i mladá stromořadí, ještě nedávno tu byla divoká džungle. Komunističtí vládci nechali skvostný areál chátrat. „Zdi byly rozpadlé, terasy zarostlé, jediné, co zde bylo stejné, byl krásný výhled na Prahu,“ uvedl architekt Ivan Březina, který na rekonstrukci pracoval.

Historické hledisko bylo při projektování nové podoby zahrady určující. „Snažili jsme se vysazovat stromy, které jsou historicky vhodné,“ prohlásil Březina. Stejně tak použité stavební materiály ctí historii: Zdi jsou opět z opuky, schodiště z litiny. Oprava zahrady vyšla na 200 milionů. Na nákladech se podílelo město, stát a strukturální evropské fondy. „Je to unikátní počin v oblasti rekonstrukce památek, na kterém spolupracovali archeologové, kamenosochaři i botanici,“ ocenil náměstek primátora Pavel Klega.

Květinám neporučíš

Zahradníci vysázeli přes 2200 růží, 3500 ostatních květin a 8500 dřevin. Zatím však kvete jen nepatrné množství z nich, takže zahrada se ve své plné kráse ukáže teprve v budoucnu. „Květinkám neporučíme,“ uznal Klega strohost dnešní podoby zahrady. Návštěvníci se s ní seznámí od června, kdy se brána u Starých zámeckých schodů poprvé oficiálně otevře veřejnosti. Vstupné bude činit 50 korun, jeho výtěžek bude určen na opravy zahrady.

Zahrady se spojí, vstupné bude dvojí

Právě rekonstruovaná Velká Fürstenberská zahrada je nejvýchodnější a největší ze souboru palácových terasových zahrad pod Pražským hradem. Rozkládá se na ploše 1,55 hektaru, její šíře je 130 metrů a celková výška desíti teras od rovinné části zahrady činí 35 metrů. Délka těchto teras měří téměř jeden kilometr.

Již ve středověku sloužil tento prostor jako vinice. Na zahradu je přeměnil v polovině 18. století Václav Kazimír Netolický. Jméno jí dal šlechtický rod Fürstenberků, který ve dvacátých letech 19. století koupil palác i zahradu. Po druhé světové válce je zkonfiskoval stát.

Palácové zahrady tvoří ještě pět menších zahrad západně od nově zrekonstruované Velké Fürstenberské. Vzájemně propojený komplex se skládá z Malé a Velké Pálffyovské, Kolowratské, Ledeburské a Malé Fürstenberské zahrady. Ty se již otevřely v roce 2000. Nyní by měly být s Velkou Fürstenberskou zahradou propojeny. Vstupné se ale bude platit zvlášť, do Velké Fürstenberské 50 korun, do komplexu ostatních zahrad 79 korun.