Některé jsou úzce zaměřené na konkrétní zálibu dítěte, jako například výtvarný, tenisový či vědecký, jiné nabízejí od všeho něco. Příkladem z druhé skupiny je program Sluníčka se školkou, který běží od 1. července do konce srpna ve Žlutých lázních v pražském Podolí.

„Program připravujeme tak, aby si cíleně každé dítě mohlo vybrat také svou oblíbenou aktivitu. Tato metoda se nám osvědčila už v minulých letech,“ uvedla vedoucí tábora Libuše Klinková. Táborníci mohou využívat všechna sportoviště i dětský koutek s bazénky, pískovištěm, prolézačkami a kreativní dílnou. K dispozici také budou dvě vybavené klubovny pro případ horšího počasí, kde mohou menší děti po obědě i odpočívat. Letos budou také objevovat české dějiny.

„Program je různý, každý týden tak, aby, když k nám dítě přijde za léto třeba víckrát, vždy zažilo něco nového,“ vysvětlila mluvčí Žlutých lázní Hana Tietze.

Prověrka brigádníků

Přestože děti na příměstském kempu netráví noc, musejí provozovatelé splnit mnoho nařízení podobně jako organizátoři pobytových táborů. „Těch věcí je řada, přes různá povolení až po zázemí na místě vybavení a úklid, školení personálu, zajištění hygieny, pitného režimu pro děti, příprava kuchyně,“ vyjmenovala Tietze.

Hlavními vedoucími jsou zaměstnanci lázní, kteří mají pedagogické vzdělání a k tomu zdravotní školení. Ostatní z řad brigádníků se musejí prokázat dokladem o dosaženém vzdělání, výpisem z trestního rejstříku, potvrzením od lékaře, že jsou schopni po psychické i fyzické stránce práce s dětmi a také potravinářským průkazem. „Máme většinou spolupracovníky, které už známe a opakovaně s nimi díky dobrým zkušenostem spolupracujeme,“ vysvětlila Tietze.

Levnější varianta tábora

Příměstské tábory jsou velmi oblíbené mimo jiné i proto, že vycházejí levněji než pobytové. Jeden týden takové zábavy připraví rodinný rozpočet v průměru o dva až tři tisíce korun. Hodně záleží na tom, zda se program skládá hlavně z výletů, společenských a sportovních her, nebo zda je úzce zaměřen na nějakou dovednost a platí se i odborní lektoři či vybavení.

Podstatné je rovněž to, zda je pořadatelem veřejná instituce, nebo soukromé firmy a organizace. Zatímco tábory v domech dětí a mládeže stojí nejčastěji od tisíce do patnácti set korun, týden jazykového nebo výtvarného kempu vyjde na víc než čtyři tisíce.

Ušetřit mohou rodiče, kteří potřebují hlídání jen vybrané dny v týdnu. Někteří pořadatelé totiž přijímají přihlášky i na jednotlivé dny. Patří k nim třeba středisko Sportlines, které provozuje tábory v Praze 10 a 11. Za každý den si účtují 350 korun. Stejnou službu nabízí i ve Sluníčkách se školkou, kde den pobytu vyjde na 700 korun.

Kde se děti v létě zabaví. Infografika.