Po prvních dvou etapách, které zdržovaly nečekané nálezy, ne vždy jasná koncepce rozvoje knihovny a střídání ředitelů, chce současné vedení NK na podzim vypsat výběrové řízení na zhotovitele závěrečné etapy. Ta bude nejdražší, přijde přibližně na miliardu korun a práce na ní knihovna plánuje zahájit v prvním čtvrtletí příštího roku. ČTK to v pondělí řekla mluvčí NK Irena Maňáková.

Oprava Klementina se dlouho plánovala, ještě v době, kdy se připravovala nová budova pro knihovnu. Z ní nakonec sešlo, nicméně knihovníci i současný ředitel NK Martin Kocanda říkají, že se instituce bez novostavby do budoucna neobejde. Kapacitu - a během rekonstrukce Klementina i některé služby - zatím doplňují rekonstruované a dostavované depozitáře v Hostivaři.

Opravy Klementina začaly v roce 2010 první etapou trvající něco přes rok. Při ní byla rekonstruována nárožní budova na Mariánském náměstí směrem do Platnéřské ulice a trakt, jehož součástí je Zrcadlová kaple a Barokní knihovní sál. Po vystěhování Národní technické knihovny do její nové budovy v Dejvicích se částečně zrekonstruovalo východní křídlo areálu, ale většina objektu slouží jako dočasná pracoviště za ta, kde se právě pracuje. Součástí první etapy byla rekonstrukce dřevěných krovů obou věží areálu - Hodinové věže a Astronomické věže.

Druhá etapa trvala pět let a skončila loni. Zahrnovala západní křídlo do Křižovnické ulice a dvou objektů kolem Studentského nádvoří. V Klementinu jsou celkem čtyři velká nádvoří, ta samotná přijdou na řadu v poslední etapě. Rekonstruují se i vodovodní a kanalizační přípojky a budují se podkrovní klimatizované depozitáře, nová technologická centra, zejména trafostanice a datové centrum.

Třetí etapa je podle mluvčí zaregistrována na ministerstvu kultury od loňského prosince. V květnu investiční odbor NK zahájil projednávání sloučeného územního a stavebního řízení. Předpokládaný termín výběrového řízení na zhotovitele je podzim 2018 a předpokládaný termín zahájení stavebních prací v prvním čtvrtletí roku 2019, uvádí mluvčí. Stavba musí být dokončena do konce roku 2020, kdy končí možnost čerpat peníze z vládního Programu péče o národní kulturní poklad.

Pro celou opravu Klementina se v programu počítá s 1,88 miliardy korun, třetí etapa přijde na miliardu. Bude se při ní opravovat rozsáhlé severní křídlo do Platnéřské ulice a hala služeb ve středu areálu. Její část dostane novou střechu a vznikne z ní vstupní hala s přistavěným proskleným vstupem. Nový vstup a nové výtahy umožní jednodušší pohyb po budově i osobám se sníženou pohyblivostí, slibuje knihovna.

Uzavření haly služeb bude spojené s tím, že čtenáři budou muset dočasně chodit na jiné místo; knihovna se ale podle dřívějšího vyjádření jejího vedení nikdy neuzavře zcela. Pro nejkritičtější fázi revitalizace NK počítá s náhradními prostory; půjdou ale do nich jen vybraná pracoviště.