Každé zelené místo se musí zastavět. Takový pocit převážil snad v každém Pražanovi, když procházel okolo nových bytovek nebo kancelářských budov. S jarem však přichází něco jiného. Čas sázení stromů. V Praze jich letos nově vyroste přes 133 tisíc. Zazelená se zejména východní cíp hlavního města. Kromě zalesňování stávajících pasek vyroste les u Běchovic. Desetitisíce stromů lesníci vysázejí ještě v Chuchli či Hodkovičkách.

Čtěte také: Lidé navrhují na Ladronce plácek pro výuku bruslení a toalety

Les vzniká mezi Dubčí a Běchovicemi

V Panenkách. Tak se bude jmenovat porost, který začne postupně vznikat mezi Běchovicemi a Kolodějemi. Na jaře se tu nově zalesní plocha o velikosti cca 2,7 hektaru. Pracovníci tam vysadí 23 tisíc sazenic převážně dubu zimního. A to není všechno. „Jde jen o první etapu projektu. Celková plocha by měla mít přibližně 19 hektarů a celkem 190 tisíc sazenic," řekla mluvčí pražských lesníků Petra Fišerová. Projekt je rozsahem druhou největší zalesňovanou plochou od roku 1989.

Souvislý les momentálně také vzniká mezi Dubčí a Běchovicemi. Na konci loňského roku tu zapustilo kořeny 53 tisíc mladých stromků. Takzvaná Robotka je složená převážně z dubů. Ty doplňují ještě lípy a buky.

Je libo i třešně?

Ze 133 tisíc stromků vysadí Lesy hlavního města Prahy (LHMP) nejvíce dubu zimního (přes 45 tisíc) a buku lesního (necelých 40 tisíc). Z jehličnanů se v metropoli objeví borovice lesní a jedle bělokorá.

„Při sestavování druhové skladby vycházíme z přirozeného složení původních porostů a respektujeme podmínky daného místa," popisuje Fišerová. Na své si přijdou i milovníci ovoce. Zmiňované dřeviny totiž kromě lípy, javoru, habru nebo jilmu doplní ještě třešně.

Čtěte také: Na Praze 6 bude nový kruhový objezd. Vznikne z křižovatky tří ulic

Na Praze padne přes sto dřevin

Kromě výsadby je třeba také počítat s nezbytným kácením či prořezáváním už vzrostlých stromů. „Je nutné si uvědomit, že zdravý funkční a zároveň bezpečný les je takový, který je pestrý nejen co do zastoupení druhů, ale i věkové skladby," vysvětlila Fišerová. Proto je podle ní nutné každoročně uvolnit vybrané plochy pro nové výsadby. Zásahy momentálně probíhají na řadě míst metropole. Jednotlivé městské části provádějí údržbu zeleně ve vlastní režii.

Například v Praze 12 padne přes sto dřevin a prořeže se přes 200 stromů. Přestože se to řadě obyvatel nelíbí, práce jsou nezbytné. „Dřeviny určené ke kácení jsou převážně nebezpečné a v havarijním stavu. Je nutné je pokácet co nejdříve, aby byla zajištěna bezpečnost osob a majetku," vysvětluje na svém webu městská část. Jarní měsíce jsou také ve znamení obnovy alejí. V současné době například probíhá dlouho plánovaná obnova stromořadí na jižní straně ulice V Olšinách v Praze 10. Lesy hlavního města zde pokácejí kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu 53 okrasných třešní. Místo nich zasadí 72 mladých stromků.

Nové stromy v hlavním městěČistý vzduch a lepší dýchání, místo pro volný čas i sportování, ale i snižování teploty okolí. To je část výhod, které lidem nabízí les.
Například jeden statný buk zajistí za den tolik kyslíku, kolik spotřebují tři dospělé osoby. P Nyní se pražské lesy rozkládají na ploše asi 5000 ha, z toho 2900 ha je v majetku Prahy (přibližně 10 % z celkové rozlohy metropole)
Mezi nejvýznamnější porosty patří Kunratický a Klánovický les, Obora Hvězda, Prokopské údolí, Divoká Šárka a Hosivařský lesopark