Kralevic Karel a princezna Blanka z Valois v předvečer symbolické korunovace na Vyšehradě promluvili k přihlížejícím. Pak nasedli na koně a zařadili se doprostřed průvodu, v němž byli například praporečníci, zbrojnoši, rytíři i duchovní.

Řada lidí minimálně část trasy průvod následovala. Zejména v úzkých uličkách mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem, kde bylo i hodně turistů, se procesí komplikovaně prodíralo.

V bazilice se uskutečnila mše za vlast

Louče zaplály po setmění, když průvod zamířil z Malostranského náměstí do Nerudovy ulice. Na Hradčanském náměstí se většina průvodu oddělila. Kralevic Karel a princezna Blanka ale společně s několika dalšími členy průvodu zamířili hlavní branou na Hrad, kde po bezmála třech hodinách skončila jejich pouť. Podle pořadatelů šlo v novodobých dějinách Prahy o nejdelší trasu, kterou jakýkoliv historický průvod absolvoval.

Před cestou královské procesí na Vyšehradě navštívilo rotundu svatého Martina a uctilo přemyslovské památky, lýkové střevíce a mošnu Přemysla Oráče, v bazilice svatého Vavřince. V bazilice svatého Petra a Pavla se pak uskutečnila mše za vlast.

Jarmark bude v Karolinu i v neděli

Celý den se v Karolinu konal středověký jarmark. Návštěvníci mohli vidět, jak pracovali například kovář, bednář, brašnář, přadlena, lazebnice nebo tesař. U každého stánku s ukázkou řemesla byla tabule s výkladem.

Po celý den se rovněž konala vystoupení tanečníků, hudebníků a kejklířů. K vidění byla také ukázka, jak se lidé ve středověku koupali. Středověký jarmark bude v Karolinu také v neděli.

Akci, která se koná při příležitosti 700. výročí narození Karla IV., pořádají Univerzita Karlova a Hlavní město Praha. Program slavností přiblíží veřejnosti historické události v podobě, v jaké je zažila středověká Praha na počátku září roku 1347. Jsou pokusem o autentické ztvárnění reálné historické události, kdy se stal českým králem Karel Lucemburský a královnou Blanka z Valois.

Čtěte také: OBRAZEM: V parku Kampa se děti vrátily do doby Karla IV