Odstředy do 22. září se v Praze koná již posedmé Evropský týden mobility, s nímž je spojen také Evropský den bez aut.Ten připadá na tentokrát neděli.

Cílem letošního ročníku je pro magistrát rozšířit tradiční program na Smetanově nábřeží o sportovně zábavný den v areálu Freestyle Parku Modřany a prostřednictvím celodenní akce Cesta za pokladem zapojit do dne bez aut co nejvíc Pražanů.

Jednotlivé dny mají tradiční tematickou náplň: 16. září – Praha cyklistická a pěší, 17. září – Den dopravní výchovy, 18. září – Den informací o dopravě, 19. září – Den otevřených dveří dopravního podniku a setkání s Městskou policií ve Stromovce, 20. září – Evropský den bez aut a 21. září – Den Eska.

Evropský týden mobility
čtvrtek 17. září - Den dopravní výchovy
 • Den dopravní výchovy - 9.00 – 17.30 hodin Dětské dopravní hřiště (DDH) Ke Karlovu 1, Praha 2
 • Na ostatní dětská dopravní hřiště bude od 14.00 h do 17.30 hodin vstup zdarma.
 • DDH v Praze 3, Jilmová - od 14 hodin ukázka jízdy na historických kolech, DDH v Praze 4, Jánošíkova 1300,
 • DDH v Praze 6, Na Vypichu, DDH v Praze 7, Na Výšinách, DDH v Praze 9, Litvínovská 500.
  pátek 18.září- Den informací o dopravě

  Den informací o dopravě - od 10 do 17 hodin v Informačním centru tunelu Blanka na Letné. Prezentace a vizualizace aktuálního stavu výstavby, novinky v pražské integrované dopravě.

  sobota 19. září - Den otevřených dveří dopravního podniku a setkání s Městskou policií ve Stromovce
 • Den otevřených dveří Dopravního podniku hl. m. Prahy - od 10 do 16 hodin, Depo Zličín - vozy M1, 81-71M, 81-71 a Ečs k prohlídce, včetně kabiny strojvedoucího, soutěže pro děti, Garáž Řepy - vystavena většina typů současných autobusů,
 • Vozovna Střešovice (Muzeum MHD) - muzejní exponáty a přehlídka současných typů tramvají,
 • Speciální autobusová linka DOD v trase Zličín – Depo Zličín – Slánská – Garáž Řepy – Vypich – Vozovna Střešovice – Dejvická pojede přibližně každých pět minut speciální autobusová linka DOD.
 • Setkání s Městskou policií hl. m. Prahy – Stromovka od 10.30 do 17.00 hodin, ukázka výcviku služebních psů a koní MP, ukázka vyproštění z havarovaného vozu.
  neděle 20.září- Evropský den bez aut
 • Evropský den bez aut- Smetanovo nábř. 10 – 18 hodin. „Cesta za pokladem“ pro všechny, kteří dorazí do Free style Parku v Modřanech. Podrobnosti na www.magistra.praha-mesto.cz.
 • Freestyle Park v Modřanech zábavný program od 10 do 22 hodin.
 • Od 10 do 17 hodin na Bobové dráze na Proseku, na proseckém Dopravním hřišti a v parku Přátelství na Proseku. Každý, kdo přijde pěšky, přijede na kole či s MHD se sveze na bobové dráze zadarmo.
  pondělí 21.září - Den Eska

  Den Eska - 9 – 18 hodin, celodenní akce před obchodním centrem Anděl City, výstava o současnosti i budoucnosti železnice v Praze a okolí, soutěže a hry pro malé i velké, soutěž o největšího pražského „šotouše“ (nejchytřejší zájemce o veřejnou dopravu)

 • Zažít město jinak

  V rámci Evropského dne bez aut se bude mimo jiné konat cyklojízda, kterou pořádá inciativa Auto*Mat.Ta připravila i další akce.

  Už ve středu mohou cyklisté navštívit samoopravnu kol v Truhlářské ulici.Zde si budou moci lidé přijet nechat opravit své kolo a hlavně se naučit, jak se to dělá.S opravou zde zdarma pomohou zkušení technici. Auto*Mat a kolektiv bývalých squaterů z Vily Milada otevře dílnu ve středu v 17.30 hodin.

  Hlavní program Týdne mobility čeká na Pražany v neděli. Již tradiční velká podzimní cyklojízda, které se v minulých ročnících zúčastnily tisíce účastníků, vyjede ve 14:00, tentokrát z Vinohrad.

  Z Jugoslávské se stane pěší zóna

  Auto*Mat totiž ve spolupráci s radnicí Prahy 2 připravili na nedělní odpoledne unikátní experiment. Od poledne do devatenácti hodin se jinak rušná Jugoslávská ulice změní na městské korzo.

  „Chceme vyzkoušet, jak příjemné může být centrum města bez hluku, znečištěného ovzduší a nadměrné dopravní zátěže.“ vysvětluje Michal Křivohlávek.„Když z ulice na jeden den zmizí automobily, zaplní se životem? Bude pak další den stejná jako dřív?“

  Kávamísto aut

  Na místě parkujících i projíždějících aut vyroste v neděli v prostoru mezi náměstím Míru a I.P.Pavlova improvizovaná pódia, zahrádky kaváren a restaurací, stánky s nejrůznějším obsahem a programem. V ulicích bude probíhat autorské čtení známých spisovatelů, aktivity pro děti, žonglérský workshop i soutěže magazínu Čilichili. Hudebních stage vystoupí kapely Sporto, Sketa fotr, Byl pes, My name is Ann, djs Radia 1 a další.

  „Nezajímají nás prodejci klobásek a trdelníků, ale to, jak na změněné prostředí ulice zareagují okolní podniky. Můžeme se těšit na sezónní bio výrobky, pohoštění v duchu fair trade, ochutnávky sýrů a pouliční kavárny,“ vysvětluje netradiční pojetí festivalu Jakub Hradilek,jeden z organizátorů akce.

  Dvě souběžné akce

  Organizátoři akce, která se v minulých ročnících konala pod křídly pražského magistrátu v centru na břehu Vltavy, souběžný program, který organizuje magitrát akdy se uzavře celé Smetanovo nábřeží, vítá.

  „Považujeme jej ale tak trošku za akci bez obsahu. Primátor Bém již v roce 2006 slíbil, že nábřeží bude patřit Pražanům alespoň některé víkendy v roce Nikdy svůj slib nesplnil.Není nám blízké udělat jednou v roce na nábřeží bombastickou akci. Je zajímavější dát tomu nějaký smysl, něco tím říct, dál s tou myšlenkou pracovat a Auto*Mat tohle dělá celý rok,'' komentuje magistrátní iniciativu Křivohlávek.

  Program festivalu Zažít město jinak

  neděle 20. září

  Ulice Vinohrad se promění od 12 do 19 hodin v korzo

  Cyklojízda s doprovodem Radia 1 startuje ve 14.00 z náměstí Míru

  Yaxi Taxi módní přehlídka na kolech CityBikes.cz od 17.30 na náměstí Míru
  Autorské čtení Petra Šabacha, Jáchyma Topola i Petry Hůlové

  Díla a objekty mladých umělců galerie Start/Skutečnost v ulicích po celý den

  Žonglérská škola De Facto Mimo, fair trade a netradiční občerstvení

  Hudební stage: Sporto. Sketa fotr. Byl pes. My name is Ann, Radio 1 djs

  Pouliční výtvarné dílny, workshopy, příjemné posezení na ulici

  Podrobný program najdete ZDE.