close Výběr z programu Prague Pride info Zdroj: Deník zoom_in

Duhová rodina je základ státu. To je název jednoho z workshopů, které organizátoři v rámci bohatého programu připravili. Mělo by se zde mluvit o přínosu duhových rodin pro celou společnost. Akcí na Prague Pride bude přes sto - patří sem promítání filmů a dokumentů, diskuze, výstavy, komentované procházky, ale také zábavu pro děti či bohoslužby.

"Vůbec poprvé na festivalu promluví děti vyrůstající s rodiči stejného pohlaví," uvedla mluvčí festivalu Bohdana Rambousková v tiskové zprávě. Kromě této zajímavé besedy se bude konat rovněž workshop přípravy na coming out pod vedením Linky bezpečí či skupinové setkání příbuzných LGBT osob pořádané organizací Trans*parent.

"Zajímavostí programu je fokus na rodinu slavného spisovatele Thomase Manna, která byla často označována za největší německou rodinu 20. století. Zaměříme se na málo známé skutečnosti, jakými jsou homosexuální orientace i bisexualita členů Mannovy rodiny," prozradila mluvčí Rambousková s tím, že pořadatelé se chtějí kromě tématu rodiny věnovat více také lesbičkám i situaci LGBT komunity na východě.

V rámci prevence Prague Pride nabídne hostům možnost otestovat se na přítomnost viru HIV či žloutenky. Podle Rambouskové půjde o "historicky největší testování". Sanitky z předchozích ročníků totiž v sobotu na Letné nahradí klimatizovaný stan s odběrovým i poradenským centrem a laboratořemi, kde se bude během dne moct vyšetřit až tisícovka zájemců.

Průvod kvůli rekonstrukci změní trasu

Samotný průvod vyjde v sobotu půl hodinu po poledni z Václavského náměstí. Kvůli rekonstrukci jeho spodní části však homosexuálové a další účastníci či fanoušci Prague Pride půjdou Opletalovou a Hybernskou ulicí, aby se dostali na náměstí Republiky, odkud budou pokračovat po "klasické trase" Revoluční – Řásnovka – Dvořákovo nábřeží – Čechův most – schody na Letnou. Tam vyroste Pride Park s hudební produkcí a spoustou další zábavy.

"Pražský průvod připomene, že v Česku stále nemohou gayové a lesby společně adoptovat nebo si přiosvojit děti, registrovaní partneři nemají právo na společné jmění a vdovský/vdovecký důchod, transgender lidé musejí projít sterilizací, aby si mohli změnit pohlaví v občanském průkaze," připomíná mluvčí Rambousková. "Zároveň oslaví nedávné úspěchy na cestě za rovnými právy, jako je například předložení zákona otevírajícího manželství a z něj vyplývající práva a povinnosti párům stejného pohlaví."

Na velkolepou akci v Praze se chystá rovněž policie. "Vzhledem k předpokládané účasti většího počtu osob budou policisté věnovat pozornost i doprovodným akcím, které se v souvislosti s tímto festivalem celý týden konají. Bezpečnostní opatření k těmto doprovodným akcím budeme vyhodnocovat individuálně a podle potřeby dostatečným počtem sil zajišťovat veřejný pořádek," uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Otázkou je, zda nečeká gaye a lesbičky střet s odpůrci jejich sexuální orientace či stylu života. Ještě před vypuknutím Prague Pride se na protestní pochod sešla Aliance pro rodinu, kde byli mimo jiných také politici. Prague Pride se však těší podpoře primátorky Adriany Krnáčové (ANO).