Do jídelny pomalu s čepicí. Taková kritická situace panuje v základní škole v Hostivicích. Děti se tu musí denně stravovat v katastrofálních podmínkách. Nejen nízké teploty, ale i nerovná podlaha ohrožuje zdraví žáků. Na rekonstrukci nejsou už několik let peníze. A tak si všichni musí počkat na jídelnu v nové budově, která se ale teprve staví. K dispozici bude až příští rok.

Stará budova stojí v Komenského ulici už více jak sto let. Jídelna tak neposkytuje vhodné podmínky pro stravování žáků. Od podzimu, kdy klesly teploty, si rodiče a děti neustále stěžovali na nedostatek tepla. Starosta spolu s ředitelem museli okamžitě jednat. A tak nyní vytápí jídelnu přímotopy. Ty jsou ale stejně při nízkých teplotách nedostačující. Provoz takových přímotopů je navíc drahý. „Je to pouze provizorní řešení na tuto zimu. Zaplatí to město.

Peníze budeme muset vzít

z rozpočtu, i když pak budou někde chybět. Děti mají přednost,“ řekl starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl. Stejný názor má i ředitel ZŠ Josef Mareš. Při velkých mrazech totiž školáci i přes přímotopy stejně trpí zimou. „Jídelna je strašná. Je tam zima. Podlaha je navíc z kopce, a tak se dětem nosí špatně jídlo. Došlo už i k několika zraněním. Situace je opravdu neudržitelná,“ sdělil Deníku ředitel.

Přísný hygienik by navíc podle Mareše takovou jídelnu už dávno zavřel. „Od roku 2005 dostáváme od hygienické stanice povolení pouze na provizorní roční provoz. A tak je to pořád dokola. Jednou už to musí skončit,“ sdělil Mareš.

Situace měla být vyřešena už před několika lety. Problémem byly ale zase peníze. Nová základní škola v ulici U Zámecké zdi stojí 700 metrů od té staré. První polovina nové stavby byla zkolaudována už v roce 2003. Pak ale přišly záplavy a na dostavbu už se nenašly peníze. Do nové školy už některé děti chodí. Na jídelnu si ale musí všech 467 žáků z obou budov ještě nějakou dobu počkat. „Stavební firma už začala pracovat. Doufám, že příští rok bude vše, jak má,“ řekl ředitel ZŠ. Na učení nemají podle Mareše tyto problémy vliv. Počet žáků neklesl a ani se nezvýšila nemocnost.

Ve chvíli, kdy bude plně

v provozu nová budova základní školy, by se měl navíc vyřešit problém s nedostatkem míst pro školáky. „Vloni jsme museli odmítnout 110 dětí a letos dokonce 120. Všem se uleví, až bude stavba dokončena,“ sdělil Deníku starosta Hostivic.

Stará budova už určitě nebude v budoucnu sloužit jako základní škola. Konkrétní využití ještě Kratochvíl nezná, ale slibuje, že bude i nadále využita v oblasti školství.

Například jako střední škola, která v Hostivici stále chybí.