„Speciálně zdravotnicky proškolenou hlídku s patřičně vybaveným vozem jsme zřídili v únoru minulého roku, v současnosti máme k dispozici dva vozy – jeden je vždy v záloze. Ve výbavě mají mimo nadstandardního materiálu i ruční resuscitační přístroje pro případ, že by se některý ze silně podnapilých občanů dostal do kritického zdravotního stavu,“ uvedl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Noc před prvním májem měla pohotovost i záchranná služba, která do pražských nemocnic rozvezla šest opilých dětí. Nejmladším „zákazníkem“ byl jedenáctiletý chlapec, pro kterého dojeli zdravotníci k Hostivařské přehradě před 23. hodinou a odvezli ho do Vinohradské nemocnice. Dalších pět mladých opilců bylo ve věku mezi 14 a 16 lety, mezi nimi i jedna dívka, a všichni skončili v pražských nemocnicích, kde pod lékařským dohledem vystřízlivěli a odnesli si vzpomínku na vypumpování žaludku.

„Pokud lékař přijímající dítě pojme podezření, že k jeho zdravotnímu stavu došlo v rozporu se zákonem, má povinnost ihned informovat policii,“ sdělila Deníku mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová na dotaz, kdo nese odpovědnost za dětskou opilost. Strážníci sice stráví preventivními kontrolami restauračních zařízení hodně času, ale je zapotřebí, aby také rodiče věnovali svým dospívajícím dětem více pozornosti. „Mladistvých podnapilých totiž nebezpečně přibývá,“ zdůraznil Blažek.