Prosečtí se obávají, že v důsledku absence památkové ochrany nic nebrání developerům v tom, původní domy zbourat a postavit místo nich novostavby. Ostatně v jednom případě se k tomu již schyluje - budovu původního Hostince U Brabců nedávno koupil nový majitel a s největší pravděpodobností ji výrazně přebuduje nebo dokonce zbourá. V ruce má i demoliční výměr.

Místní iniciativa Pro Prosek proto dala dohromady petici, která vyzývá k tomu, aby budovu hostince od developera vykoupila městská část a vytvořila tam kulturní centrum. Petice zatím získala zhruba sedm set podpisů online a dvě stě na papíře. „Prakticky jsme ale ještě na sběr podpisů nevyvinuli žádnou iniciativu," doplnila Renata Klusáková z Pro Prosek.

Jako kulturní a společenské centrum objekt podle architektky Renaty Červinkové z Prahy 9 v minulosti sloužil. „Vždycky to byl kulturní bod pro všechny obyvatele Proseku. Je tam velký sál, kde se hrálo divadlo, bylo tam kino, tancovačky a podobně," přiblížila původní význam hostince.

Iniciativu místních podporuje, protože zbourání stavby, která přežila staletí a která dominuje celé návsi, by podle ní byla obrovská škoda. Budovu hostince koupila společnost Prosek 2, jejímiž jednateli jsou podle veřejných informací David, Jan a Matěj Stejskalovi. Jde o bývalé majitele reprodukčních klinik Gennet, které ovládl ministr financí Andrej Babiš.

Podle Klusákové sice Jan Stejskal deklaroval jistou ochotu k jednání, ale moc nadějně to nevypadá. Za posledních několik let proběhly hned dva pokusy o zapsání Starého Proseka jako památkové zóny. V obou případech se o to pokusila radnice devítky, ministerstvo kultury však první žádost zamítlo. Nyní se situace opakuje - místostarosta Adam Vážanský loni ministerstvo znovu oslovil, to však nedávno opět odeslalo na radnici zamítavé stanovisko s odkazem na posudek Národního památkového ústavu (NPÚ).

Památkáři: Náves je příliš narušená

Ředitel pražského NPÚ Ondřej Šefců potvrdil, že Starý Prosek památkáři vyhodnotili jako nevyhovující pro plošnou památkovou ochranu. Důvodem je fakt, že území už je z větší části narušené novou zástavbou. „Když je polovina baráků odstraněna a nachází se tam nové, poměrně nevzhledné stavby, tak je situace těžko udržitelná a v praxi to vede k těžkým sporům," vysvětlil.

Místní se však stále nemusí vzdávat naděje. Památkový zákon totiž umožňuje i dílčí ochranu jednotlivých staveb nebo jejich souboru, která by podle Šefců připadala v úvahu i zde. Zásadní pro její schválení je však vstřícný přístup vlastníků, takže starý hostinec už zřejmě zůstane na milost novému majiteli, pokud se do věci nezapojí městská část.

Podle druhého místostarosty Prahy 9 Marka Doležala má radnice zájem na zachování původního charakteru lokality a s investorem o tom jedná. „Dostali jsme k nahlédnutí několik variant rekonstrukce budovy U Brabců. Komise územního rozvoje se s návrhy seznámila a doporučila investorovi, ať je přepracuje," uvedl místostarosta s tím, že další návrhy má majitel hostince předložit na veřejné komisi začátkem května.

Z historie Proseka● Hostinec U Brabců je jednou z hlavních budov tvořících historický ráz jádra původní vsi Prosek.

● V budově byla hospoda už ve středověku, v roce 1813 zde bylo ležení Napoleonova vojska. V budově byl také první poštovní úřad na Proseku.

● Na návsi bývala škola, pošta a kromě Hostince U Brabců ještě jedna hospoda U Kristů, která se nyní jmenuje Zlaté sele.

● V bezprostřední blízkosti návsi je kostel Sv. Václava založený v 11. století v románském slohu nejstarší kostel sv. Václava na světě. Ke kostelu patří fara a hřbitov. Kostel i fara jsou památkově chráněné, stejně jako sousoší piety a viniční sloup, které se nacházejí přímo na návsi.

Zdroj: Iniciativa Pro Prosek