Ministerstvo kultury se zabývá možnostmi, za jakých podmínek by se vila spisovatele dala koupit. „O prodeji jsme se dozvěděli na základě informace z Památníku bratří Čapků a momentálně prověřujeme naše možnosti. Celá záležitost je na samém počátku," uvedla mluvčí ministerstva kultury Lenka Brandtová.

Zájem o to, aby vila zůstala v majetku českého státu, má i nově vzniklá petice, která vyzývá k záchraně domu velkého českého spisovatele. „Pokud chybí fondy nabídnout tržní cenu zhruba 55 milionů Kč, kterou by měl majitel dostat, rád bych kdyby se všechny zúčastněné vládní a soukromé strany dohodly ve věci prodeje na krátkém moratoriu. Věřím, že 3 měsíce jsou rozumná lhůta poznat, jestli lidé, co si váží Čapkova dědictví, dokážou založit soukromou nadaci, která by mohla tento dům vykoupit a zachovat pro příští generace," píše autor petice.

Součástí unikátního domu je pracovna Karla Čapka, všechny archivní dokumenty jako například rukopisy, fotografie, knihovna či původní nábytek. Kolem vily je pozemek se zahradou, kde stojí skleník.

Čapek byl jedním z největších českých spisovatelů, dramatiků a publicistů 20. století. Jeho knihy dnes vycházejí po celém světě. Čapkův tvůrčí záběr byl široký – od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. Jeho výraz „robot" se ujal v mnoha jazycích.