Informaci sdělil minulý týden webu ČT24 primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) a teď ve čtvrtek ji potvrdila i příspěvková organizace magistrátu Lesy hl. m. Prahy, která záchrannou stanici zřizuje. „Po letech v provizoriu se naše stanice konečně dočká nového areálu,“ radovala se mluvčí Petra Fišerová na oficiálním facebookovém profilu.

Nicméně mezi schválenými dokumenty rady zatím toto usnesení rady není. „V současnosti se projekt areálu záchranné stanice finalizuje. Žádost o stavební povolení se bude podávat na konci léta nebo na podzim tohoto roku,“ uvedl radní pro životní prostředí Hlubuček. Podle primátorova náměstka nebude mít budování nového areálu vliv na provoz stanice, protože se uskuteční na etapy. „Výstavba je plánována s maximálním ohledem na živočichy, využíváno bude i detašované pracoviště záchranné stanice, zookoutek v Malé Chuchli.“

Záchranná stanice na kraji Propopského údolí v současnosti chátrá a nevyhovuje potřebám zvířat ani jejich ošetřovatelů. V Jinonicích se starají ve většině případů o zraněné jedince a mláďáta zachycené ve volné přírodě či jinde v hlavním městě. Stavbě nového areálu dlouho bránil spor s Věrou Aladzasovou Přibylovou.

Bývalá šéfka magistrátní organizace odmítala od roku 2011, kdy skončila smlouva o výpůjčce, z pozemku ve vlastnictví Prahy odejít. Provozovala tu záchrannou stanici Českého svazu ochránců přírody a tvrdila, že se zvířaty nemá kam jinam jít. Až loni v lednu musela po verdiktu soudu a hrozící exekuci pozemek opustit. Magistrát - pravděpodobně na vlastní náklady - ještě bude muset odstranit dřevěnou stavbu bývalé školky.