Návrh včera odsouhlasili městští radní. Záchranná služba by tím měla ušetřit zhruba 14 milionů korun ročně. „Propuštěny budou asi tři desítky zaměstnanců. Očekává se také příjem asi 660 000 korun za prodej vozidel, která už nebudou potřebná,“ sdělil tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Podle ředitele ZZS Zdeňka Schwarze už záchranka o zrušení převozu nemocných usilovala roky. „Po pěti letech se to konečně podařilo.Poslední dobou jsme vykonávali už jen transporty, které na nás jakoby zbyly, protože nepřipadaly soukromým společnostem nijak výhodné. Mnohdy jsme fungovali jako taxislužba,“ posteskl si Schwarz. „Tuto službu podle vyhlášky záchranná služba vůbec dělat nemá, jsme poslední kraj, kde to funguje,“ doplnil.

Propouštění zaměstnanců navíc podle něj nebude tak markantní. Tato městská příspěvková organizace převedla většinu zaměstnanců do jiné složky a umožnila jim rekvalifikaci. „Někomu zase končí pracovní poměr na dobu určitou a mezitím si našel jinou práci. O tom, že změna nastane, už jsme pracovníky informovali dávno,“ sdělil Schwarz.

Vmetropoli teď budou zajišťovat převozy nemocných a raněných lidí zhruba dvě desítky soukromých společností a sedm státních nemocnic. Pražská záchranka měla nyní na tomto druhu dopravy asi desetiprocentní podíl.

„Na zrušení této služby jsme připraveni. Teď jsme zpracovávali strategii pro ministerstvo zdravotnictví do roku 2012 a stouto skutečností už vní kaluklovali,“ informoval tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Na Bulovce Petr Mach