VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf záchranky: nemocnice suplovat nemůžeme

Praha /ROZHOVOR/ - Pražská záchranná služba plní s rezervou limity pro příjezd k pacientům: v průměru se k nim dostává do osmi minut.

26.1.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Průměrný čas dojezdu posádek záchranné služby k pacientovi se v Praze pohybuje pod osmi minutami, k překročení patnáctiminutového limitu daného vyhláškou dochází pouze v jednom až dvou procentech případů. „Ve srovnání s celostátním dvanáctiminutovým průměrem je to hodnota velmi pozitivní,“ soudí Zdeněk Švarc, ředitel pražské Zdravotnické záchranné služby.

Při rekapitulaci loňské činnosti pražské záchranky Švarc dále uvedl, že z více než 97 tisíc výjezdů připadá jen asi 20 procent na zásahy s lékařem. Při nich bývá často hlavním problémem zástava krevního oběhu. „Máme vysokou úspěšnost resuscitací. Z 541 pacientů, k nimž naše posádky z tohoto důvodu vyjížděly, se podařilo do normálního života vrátit téměř 38 procent,“ řekl Švarc. Zdůraznil přitom význam laické první pomoci, který je v případě resuscitace zásadní. Pomocníkem by v těchto situacích mohl být letáček „Zachraňte život“ s názorným návodem správné první pomoci, s nímž se nyní mohou Pražané setkat ve vozech městské hromadné dopravy.

Chybí operativní stanoviště v centru

Za jeden z hlavních problémů považuje Švarc absenci stanoviště záchranky v centru města. Už delší dobu se hovoří o místu pod částí severojižní magistrály u Bulhara. O tomto místu však magistrát uvažuje i pro umístění zařízení pro bezdomovce. „Je otázkou, co bude pro magistrát důležitější,“ řekl Švarc. Dalším vhodným místem by podle něj bylo budované centrum Copa ve Spálené ulici, o němž se nyní také vedou jednání.

Pro zásahy v centru města na Václavském a Staroměstském náměstí a v nejbližším okolí však záchranka připravuje novinku. Bude jí elektromobil Smart, který převezme zítra ke zkušebnímu provozu od firmy EON. Posádka malého dvoumístného vozu bude monitorovat situaci v historickém centru města a díky potřebné výbavě bude připravena poskytnout prvotní zdravotnické ošetření. Bude tak určitým předvojem rychlé zdravotnické nebo lékařské pomoci. „Využití těchto vozů zkrátí dosažitelnost odborné pomoci v centru o vzácné minuty,“ podotkl ředitel Švarc.

Zdravotnické zařízení musí péči zajistit

Výpovědi a plánovaný odchod stovek lékařů se podle Švarce týká záchranky sice nepřímo (žádní lékaři neodcházejí), ale zato výrazně. Odmítl některé představy o tom, že by záchranka mohla v jistém smyslu suplovat nemocnice. „Nemocniční zařízení je podle zákona povinno zajistit náhradní péči, pokud se samo nemůže postarat o pacienta,“ uvedl Švarc. Proto poslal všem ředitelům pražských nemocnic dopis, v němž se jich mimo jiné ptá, jak zajistí příjem pacientů dovážených k nim záchrannou službou v případě, že některá oddělení budou silně omezena nebo dokonce zrušena.

Ředitel záchranky také odmítl tezi, že případná krize po odchodu lékařů Prahu nehrozí. „Není to pravda, odchod 563 lékařů bude znát i v Praze. Důležité je, z jakých oborů odcházejí. Například na Bulovce to postihne I. a II. internu, odkud odchází většina lékařů, na Vinohradech neurologii – a to bude mít další důsledky, protože neurologové se účastní lékařských konzilií. Podobný dopad má i odchod anesteziologů,“ uvedl Švarc.

Jiřína Ernestová, mluvčí záchranné služby, řekla Deníku: Pro spolehlivost našich služeb potřebujeme další lékaře

Ze záchranné služby lékaři v rámci své protestní akce neodcházejí. Máte ale naplněný stav?

V podstatě ano, ale i ne. Řada lékařů je totiž v předdůchodovém věku, jiní pracují v nemocnicích a u nás jsou jako externisté. Proto v současné době hledáme nové pracovníky, především tzv. lékaře bez dohledu. Peníze by na ně měly být, jsou v rozpočtu města.

Již několikátým rokem funguje společné mezinárodní číslo tísňového volání 112. Jaké s ním má záchranka zkušenosti?
Je dobré, že spojuje tři složky záchranného systému. Zpočátku ho provázely technické problémy, ale to se snad už vyřešilo. Pravdou ovšem je, že hasiči, jejichž dispečink linku obsluhuje, stejně telefonáty přepojují na nás. Je to tedy ztráta času, pravda, jen minut, ale právě ty mohou být rozhodující. Toto číslo je výhodné pro cizince a ti ho také využívají, protože ho znají. Kromě toho se na lince domluví cizími jazyky, protože tamější operátory mají potřebné jazykové vybavení. Ale Pražanům a vůbec našim občanům bych stále doporučila raději v případě potřeby volat osvědčené 155. Je také pravdou, že stodvanáctka je častěji zneužívána různými vtipálky, pro které je to rádoby humor. Přitom obsazují linku, již jiný může opravdu potřebovat.

Před časem si pražská záchranka pořídila zdravotnický kamion s výsuvnými postranními díly, který nese pro Prahu typické jméno Golem. Jak často je využíván a jak hodnotíte jeho dosavadní služby?
Golem se nasazuje všude tam, kde je velké množství lidí a potenciálně hrozí hromadné úrazy, případně jiné zdravotní komplikace, jako je nadýchání se otravných plynů a podobně. Vyjíždí také k hromadným nehodám – ale fakticky bylo takové nasazení jen v roce 2006 u hromadné nehody u Zdib. Pokud jde o vybavení, umožňuje poskytnutí první lékařské pomoci a život zachraňujících zákroků. Je v něm šest lůžek a další potřebné vybavení, ale rozhodně to není pojízdný operační sál, jak to znáte z některých filmů. Hlavním úkolem Golema je poskytnout zázemí – zdravotnímu personálu i pacientům. Chrání před povětrnostními vlivy i před zimou či horkem a v neposlední řadě také odděluje lékaře i pacienty od okolního dění.

Autor: Jan Horák

26.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení