Takzvaný USAR tým (Urban search and rescue) specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách přiletěl do tureckého města Adana v noci na úterý. Následně se hasiči třemi vojenskými letadly přesunuli do 400 kilometrů vzdáleného města Adiyaman.

Kolem úterního poledne hasiči na sociální síti informovali, že část týmu je na průzkumu v zemětřesením postiženém městě a že navázali kontakt s místní samosprávou. Do záchranných prací se ale ještě nemohli zapojit, protože čekali na desítky tun materiálu a techniku, kterou na místo vezly kamiony. Zároveň zveřejnili video z poničené cesty, po které se přesouvali do Adiyamanu.

"Provedli jsme průzkum ve městě, zkontaktovali se s místní armádou a dostali přiděleno místo pro základní tábor. Vzhledem k velmi postižené oblasti a špatné průjezdnosti dorazila technika a materiál před chvílí," ohlásili hasiči v úterý v podvečer. 

Zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo Turecko a Sýrii v pondělí 6. února brzy ráno. Kolem poledne pak úřady zaznamenaly ještě další zemětřesení o síle 7,6 stupně. Zemětřesení podle posledních údajů nepřežilo přes 11 tisíc lidí.

Členové týmu USAR v Turecku v Adiyamanu.
Pražští hasiči pomáhají v Turecku. Český USAR tým dorazil na místo jako první

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař.

Druhý den působení těžkého USAR týmu v Turecku popsali hasiči na svém twitterovém účtu v krátkém shrnutí.