„Lidé se často zlobí, že u výjezdu není přítomen lékař, ale je zbytečné čerpat tolik potřebné síly našich lékařů na případy, u kterých to není nutné,“ uvedl včera ředitel záchranky Zdeněk Schwarz. Lékaři vyjíždějí zhruba ke dvaceti procentům případů, zbytek výjezdů plně obslouží záchranáři.

Podle Schwarze jsou zdravotní záchranáři schopni zvládnout i složité situace, o které u výjezdů není nouze. „Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy má téměř 500 zaměstnanců a všichni jsou perfektně kvalifikováni pro svou práci. Zdravotní záchranáři mají vysokou kvalifikaci a vzdělání. Pro záchrannou službu studují speciálně tři roky,“ doplnil Schwarz.

Rendez-vous systém

„Osvědčil se nám takzvaný rendez-vous systém, fungující v Praze již dvacet let,“ řekl Schwarz. Podstata tohoto systému tkví v tom, že je lékař v případě potřeby přepraven v rychlém osobním voze přímo k pacientovi, kde pak pomáhá zdravotním záchranářům. Schwarz se ovšem nekloní k americkému modelu, kde lékař nevyjíždí k pacientům téměř vůbec. „Používáme kombinovaný systém výjezdů, je pro nás důležité, aby byl u těžkých případů lékař přítomen rovnou,“ zdůraznil ředitel záchranky.

Vedení záchranné služby klade velký důraz na telefonní číslo záchranné služby 155. Veřejnost totiž stále častěji používá číslo 112, které je však určeno pro jiné případy. Jestliže vytočíte 155, dovoláte se na dispečink, kde vám rovnou pomůže kvalifikovaná zdravotní sestra, která může poradit například při resuscitaci, zatímco na čísle 112 se vám ozve dispečerka hasičů, která vás na záchranku teprve přepojí. „Je třeba si uvědomit, že o lidském životě rozhodují často nejen minuty, ale i vteřiny.

Například u zástavy srdce klesá šance na záchranu života o 20 procent každé dvě minuty,“ doplnil profesor Jiří Pokorný důvod, proč je důležité volat přímo na linku 155. Pražská záchranná služba v tomto roce slaví 150. výročí založení svého přímého předchůdce – Pražského dobrovolného sboru ochranného.